Helena Růžičková měla velice pestrý život a to nejen po stránce kariérní, ale i v soukromí. Byla to silná žena, musela ale unést mnoho bolesti, osud se s ní totiž nemazlil. Herečka původně vystudovala zubní laborantku, věděla ale, že ji to táhne spíše jiným směrem. Přes choreografku a jevištní techničku se nakonec dostala k divadelnímu herectví a zkoušela se dostat na DAMU, nikdy však nebyla přijata!

Během zkoušek na divadelní školu se seznámila Helena tehdy ještě Málková se svým budoucím manželem , Jiřím Růžičkou a zanedlouho se konala svatba, kde byla jako svědek Jiřina Bohdalová! Tehdy ještě herečka netušila, jak k ní osud bude krutý.

Smrt syna ji zlomila

Helena Růžičková odehrála neuvěřitelné množství rolí, nejvíce se ale divákům zapsala do paměti díky rolím Heduš v trilogii Homolkových a Škopkové v trilogii Slunce, seno, které jsou dodnes velmi populární.

V roce 1999 ale herečku zlomila smrt jejího jediného syna Jiřího. Růžička byl také herec a se svou maminkou hrál v mnoha filmech, navíc spolu objížděli republiku s estrádní show. Jiří byl třikrát ženatý, po odchodu od poslední manželky ale začal mít vážné zdravotní problémy. Od roku 1996 byl často hospitalizovaný, kvůli morbidní obezitě prodělal řadu mrtvic, infarktů a kolapsů a praskl mu vřed na dvanácterníku.

Se svou snachou neměla Helena Růžičková dobré vztahy a po smrti syna se přestala vídat nejen s ní, ale i se dvěma vnučkami. Když začala herečka tušit, že se blíží její konec, chtěla zařídit, aby její milionový majetek nedostala rodina po synovi, jenže, bohužel své plány nestihla dokončit...

Helena Růžičková byla vášnivou kuřačkou a tato záliba se bohužel podepsala na jejím zdraví. V roce 2002 herečce diagnostikovali rakovinu plic, ona se ale rozhodla bojovat. Napsala několik knih o svém boji s nemocí a podstoupila celkem osmadvacet náročných chemoterapií.

Pouhé čtyři měsíce před smrtí Růžičkové zemřel její manžel Jiří, se kterým prožila více než čtyřicet let! Tehdy se spolu domluvili, že se Helenka znovu provdá za svého kamaráda Václava Glazara. Svatba se měla původně konat 7. ledna 2004, herečka se nakonec rozhodla veselku přesunout o čtyři dny dříve, protože údajně tušila, že se 7. nedožije!

Kvůli vážnému zdravotnímu stavu se ale nakonec obřad stejně nekonal.

Svatbu s Glazarem nakonec nestihla

Pár dní před svatebním dnem Heleny Růžičkové a Václava Glazara se stav herečky zhoršil natolik, že ji lékaři museli kvůli silným bolestem a selhávání orgánů uvést do umělého spánku. Nakonec zemřela na selhání ledvin.

Glazar po smrti Růžičkové popsal, jaká byla do poslední chvíle divoška! "Helenka se nenechala nikým řídit. Primář jí třeba dovolil deset cigaret denně a ona jich vyhulila šedesát a chodilo tam s ní kouřit celé oddělení. Jednou usnula s cigaretou a málem tam uhořela, z toho mohl být obrovský průšvih, hořela jí matrace!"

"Bylo to v době, kdy dostávala velmi silné léky a nebylo jí vůbec dobře, stejně ale plánovala naši svatbu. V noci ze sebe nechala sundat hadičky a tajně utekla nakupovat věci. Navíc na pokoji loupala česnek, deset kilo česneku! Byla neukočírovatelná a tohle se stalo pouhé dva týdny před její smrtí," šokoval kdysi Glazar, který bohužel také podlehl nemoci v roce 2018. Než zemřel, vyjádřil se na adresu příbuzných Růžičkové, kterým nakonec díky neuskutečněné svatbě spadlo do klína obrovské dědictví!

"Pošlapala celou památku, která po Heleně zůstala! Vyhazovala její věci, oblečení, fotografie. Nemusím někoho milovat nebo chovat k němu city, i to se stává! Ale když mi do klína spadne milionové dědictví jako jejím dcerám, snažím se chovat aspoň slušně," řekl tehdy znechucený Glazar. Podle kamarádů zesnulé herečky se z této situce obrací v hrobě, čas se ale bohužel již vrátit nedá...