Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Vzpomínka na Helenu Růžičkovou: Nátlaku StB se postavila svérázným způsobem

Helena Růžičková
Helena Růžičková
Zdroj: Profimedia
Helena Růžičková

Helenu Růžičkovou si všichni pamatujeme jako korpulentní ženu, která díky své nepřehlédnutelné postavě vytvořila řadu komických rolí. Před filmovou kamerou byly její přebytečné kilogramy jistě plusem, ale v soukromí kvůli nim často zažívala peklo.

Helena Růžičková se narodila jako drobounké miminko, které se nechtělo přisávat k matčině prsu a nepřibíralo na váze, což vyvolávalo vážné obavy i u doktorů, natož u rodičů. Helena byla jediným, vymodleným dítětem, a protože v roce 1936 ještě medicína nebyla na tak vyspělé úrovni jako dnes, podvýživa ji přímo ohrožovala na životě.

Rodiče ji nicméně vypiplali a ve čtyřech letech ji přihlásili do baletní školy Národního divadla. Útlá a nadaná holčička měla všechny předpoklady stát se úspěšnou baletkou. Kila začala nabírat až v dospělosti, údajně kvůli srdeční vadě, která souvisela se zadržováním vody v těle.

Na DAMU se Helena sice nedostala, zato se během přijímaček seznámila se svým budoucím manželem Jiřím a objevila skvělou kamarádku v Jiřině Bohdalové. Na prkna divadla Na zábradlí se dostala oklikou: pracovala zde jako osvětlovačka a práci vykonávala s takovou rázností, že si jejího projevu povšimli režiséři a přijali ji mezi herce.

S nástupem normalizace se Helena ocitla pod dozorem tajné bezpečnosti; její příslušníci ji chtěli zlákat ke spolupráci, a dokonce pro ni vybrali krycí jméno Tanečnice. Helena odmítala donášet na kolegy, nátlak StB ale zároveň psychicky nezvládala. Krize vyvrcholila v roce 1973 tím, že se herečka šíleně opila a poslala komunisty do oněch míst přímo na jevišti před diváky. Svůj výstup završila pádem do klavíru a putovala na pár měsíců do psychiatrické léčebny. Do divadla se už nevrátila.

Televize jí naštěstí dveře nezavřela, a tak Helena mohla kariéru budovat dál. Jen její váha povážlivě narůstala. V 80. letech dosáhla nebezpečných 268 kilogramů. Do taxíku už ji nikdo nevzal, řidiči se báli o své podvozky. Helena si proto koupila vlastní auto, jehož podvozek nechala speciálně vyztužit. Pokud na vedlejším sedadle zrovna nevezla svého rovněž obézního syna Jirku, místo zatížila několika cihlami, aby auto vyvážila.

Její četné zdravotní problémy zřejmě nesouvisely jen s obezitou, ale také s kouřením. Jak herečka sama za svého života přiznala, první cigaretu okusila už ve čtyřech letech. O dva roky později ji při kouření načapali rodiče, ale místo aby jí vynadali, požádali ji jen, aby nekouřila za jejich zády. Helena proto od té doby nenuceně kouřila před rodiči i vrstevníky.

V boji s rakovinou přesto slavila úspěchy, lékaři dokonce mluvili o zázračném vyléčení; její stav se opětovně zhoršil až poté, co jí v září roku 2003 zemřel manžel. Syn Jiří už byl v té době čtyři roky po smrti, a Helena neměla další motivaci k životu. Na věčnost se odebrala v lednu roku 2004, ve věku 67 let.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky