Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Hector Elizondo z Chirurgů: Zkušenosti z natáčení mu pomohly zachránit matku

Hector Elizondro
Hector Elizondro
Zdroj: Profimedia
Hector Elizondro

Hector Elizondo (82) vytvořil postavy ředitelů v romanci Pretty Woman i v seriálu Nemocnice Chicago Hope. Nebyly hlavní, ale Hector Elizondo jim dal zvláštní kouzlo, kterým se zapsal divákům do paměti.

Na první pohled působí jako přísný chlapík, ačkoli je vlastně laskavý a v mnoha rolích prokazuje smysl pro humor. Typické je to právě v Pretty Woman, kde jako Barney Thompson, šéf hotelu, pomáhal Vivian (Julia Roberts) správně držet příbor, oblékat se a dodržovat etiketu. Byl výrazný, i když se ve filmu objevil jen na 10 minut.

V mládí studoval balet, ale protože si poranil nohu, musel se tanečního snu vzdát. Chvíli rovněž uvažoval o profesi učitele historie (dějiny jsou dodnes jeho velkým koníčkem). Nakonec ale absolvoval hereckou průpravu u Stelly Adler a stal se předním divadelním hercem na newyorských a bostonských scénách. Ve filmu a v televizi se objevuje počátkem 70. let, zaujal třeba v dramatu Ivana Passera z prostředí narkomanů Zrozen k vítězství.

Rád spolupracoval především s režisérem Garrym Marshallem. Spřátelili se na basketbalu a Hector si posléze zahrál v 18 jeho filmech (např. právě Pretty Woman, Lékařská akademie, Nevěsta na útěku, Deník princezny a Na sv. Valentýna). „Garry je jako můj šťastný talisman,“ prohlásil herec. „Vzájemně se doplňujeme. Já něco prohodím, Garry se toho chytne a řekne:,Tak jdi na to!‘ Nějak to funguje.“

Hector Elizondo na sebe v posledních letech upozornil aktivitami rozšiřujícími povědomí o Alzheimerově chorobě, na kterou zemřela jeho matka. Období péče o ni prý bylo velmi bolestné, protože otec se z toho, jak rychle se mu měnila milovaná žena před očima, zhroutil. „Rozhodl jsem se, že bych mohl pomoci. I když se toho o této nemoci už ví mnoho, je důležité rozpoznat varovné příznaky a znát včas diagnózu, abyste si mohli udělat plány do budoucna. Nikdy to ale není lehké,“ uvedl Hector Elizondo pro americký server o zdraví Caregiver.

TAK ŠEL ČAS

1936 - Narodil se 22. prosince v New Yorku. Zpíval v chlapeckém sboru, vynikal v basketbalu a baseballu.

1969 - Potřetí se oženil. S herečkou a úspěšnou fotografkou Carolee Campbell dnes žijí v Los Angeles.

1980 - Poprvé se setkal s režisérem Garrym Marshallem.

1990 - Byl nominován na Zlatý glóbus za vedlejší roli v Pretty Woman.

1994 - Proslavila ho role Phillipa Watterse v seriálu Nemocnice Chicago Hope.

2016 - Před kamerou se objevuje opět spolu s Julií Roberts v romantické komedii Garryho Marshalla Den matek.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky