Dagmar Havlová, rodným jménem Veškrnová, pochází z Brna. Po získání maturity na konzervatoři a magisterského titulu na JAMU, nastoupila do svého první angažmá v brněnském Divadle Husa na provázku. V té době už natáčela první známé filmy. Za studií se objevila ve slavném snímku Juraje Herze Holky z porcelánu.

Dětství v chudobě

Bývalá první dáma rozhodně neměla na růžích ustláno. Její maminka byla sice úspěšná brněnská operetní zpěvačka, ale ani to nebylo zárukou blahobytu. Cílevědomá Dagmar si začala dokonce šít oblečení a přivydělávala si i doučováním češtiny. V té době už věděla, že její kroky budou směřovat na konzervatoř. Nejen Dagmar šla v uměleckých šlépějích rodičů. Její sestra Eva patří k oblíbeným operetním zpěvačkám, stejně jako jejich maminka.

Začátek kariéry

Veškrnová ve svém rodném městě dlouho nevydržela. Už ve svých dvaadvaceti letech prchla do Prahy. Důvodem stěhování ovšem nebyla kariéra, ale láska. Do hlavního města se přestěhovala za svým manželem Radvítem Novákem. Rok na to se jim narodila dcera Nina. Nadějná herečka získala první pražské angažmá v Divadle Jiřího Walkera, dále také hostovala ve slavném Divadle Semafor. Ve stejný moment začala vzkvétat i její filmová kariéra. Hlavní roli si zahrála v komedii Holka na zabití. Sympatická dívka z Brna se velmi brzy stala miláčkem filmových tvůrců. V té době zářila v komedii Zítra to roztočíme, drahoušku! a Co je doma, to se počítá, pánové.

Seznámení s Havlem

Zlom v životě populární herečky nastal v polovině devadesátých let. Seznámila se s tehdejším prezidentem Václavem Havlem. Po smrti manželky Havla Olgy Havlové se za něj v roce 1997 provdala. Láska k Havlovi byla až tak velká, že se kvůli jeho společenskému postavení vzdala úspěšně rozjeté herecké kariéry. Dagmar Havlová se tak stala první dámou na plný úvazek. V době prezidentování jejího manžela založila nadaci Vize 97. Tato nadace patří stále k jedné z nejúspěšnějších. Vize 97 má velmi široký záběr. Věnuje se pomoci v kulturní, sociální, vzdělávací a zdravotnické oblasti.

Restart kariéry

Havlová ovšem na svou hereckou kariéru navázala hned po skončení druhého prezidentského mandátu Havla. Po více než deseti letech se zase začala objevovat před kamerou i na divadelních prknech. V posledních letech se ukázala ve snímcích jako je romantická komedie Šťastný Nový rok nebo oblíbený film Vlastníci.

Zdroje: ČSFD, iDNES

Související články