Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Jak se v minulosti trestaly hašteřivé ženy: Náhubkem a veřejným ponížením

Uzda trestala hašteřivé a pomlouvačné ženy.
Uzda trestala hašteřivé a pomlouvačné ženy.
Zdroj: Youtube
Uzda trestala hašteřivé a pomlouvačné ženy.

Rovnoprávnost mezi muži a ženami je velmi mladým fenoménem. Svědčí o tom mimo jiné fakt, že ještě počátkem 19. století mohla být žena v anglosaských zemích veřejně ponížena nošením železného náhubku a vedena ulicemi na provázku. Trestaly se tak ženy pomlouvačné, hrubé a hašteřivé, ale také osoby podezřelé z čarodějnictví.

Náhubku se v Anglii a Skotsku přezdívalo "uzda hašteřivé ženy" nebo jednoduše "ohlávka" a počátky jeho používání sahají do poloviny 16. století. Šlo o velmi těžkou kovovou masku se železným roubíkem, který se trestané ženě zasunul do úst a často způsobil krvácení. Účelem náhubku bylo zabránit dotyčné v dalších klevetách, a navíc ji před celým městem řádně zesměšnit. Pro ještě větší ponížení byla maska často opatřena groteskní grimasou nebo rohy, aby se počestní měšťané pranýřované ženě ještě více zasmáli.

Nasazení náhubku nehrozilo jen drbnám, ale v podstatě všem ženám, které si dovolily vzdorovat svým manželům nebo vyhubovat neschopným úředníkům. Jindy jen stačilo, aby vyjádřily vlastní názor. Aneb jak se píše v anglickém zákoníku z roku 1675, "hašteřivá žena je v právním slova smyslu žena nepříjemná a vzteklá, která vyvolává sousedské rozepře a narušuje veřejný pořádek".

V praxi to znamenalo, že pokud ženě ujely nervy a rozkřičela se na manžela či sousedku, mohla být předvedena na radnici a odsouzena k několikahodinovému nošení ohlávky, přičemž ji úředníci buď přivázali ke kůlu na náměstí nebo ji vedli ulicemi na provázku.

Pověrčiví předkové však nasazovali potupnou uzdu také ženám podezřelým z čarodějnictví; roubík v ústech měl těmto nešťastnicím zabránit v pronášení kouzelných formulí.

Asi nejznámější ženou, které byla železná ohlávka nasazena, byla příslušnice pronásledoané sekty kvakerů Dorothy Waugh ze severozápadní části Anglie. Starosta ji nechal zatknout v roce 1656 poté, co pronášela zakázané modlitby na tržišti. Dorothy pak musela stát tři hodiny na náměstí s patnáctikilovou maskou na hlavě a roubík jí v ústech rozdrásal jazyk. Ke starostově zklamání se však mladé ženě nikdo neposmíval ani na ni neházel zkažená vejce. Naopak, dav s ní podle dobových pramenů hluboce soucítil.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky