Filmová sága Harryho Pottera patří bezesporu k tomu nejlepšímu, co kdy filmový průmysl vyprodukoval. K sérii příběhů o mladém čarodějovi se také pojí obrovské množství kuriozit. Jakou kouzelnou schopnost by si, kdyby mohla, vybrala sama autorka J. K. Rowlingová a která z postav měla v posledním díle zemřít?
Na světě snad není známější filmové postavy, než je Harry Potter. Mladý brýlatý kouzelník s jizvou na čele, který se v mladém věku vydává do školy čar a kouzel, dokázal poblouznit miliony diváků po celém světě. Mezi fanoušky série kolují nejrůznější zvěsti o osudech všech hrdinů, kterými si tak doplňují celý příběh.
Jde například o milostné pletky mezi postavami. Diváci se stali svědky zrození lásky mezi studenty Školy čar a kouzel v Bradavicích, ale také mezi profesory. Shodují se ale na tom, že nejsilnější láska byla ta nevyřčená, kterou v sobě celý život dusil Severus Snape k Harryho matce Lily.
Když se autorka knižní předlohy J. K. Rowlingová rozhodovala, jakou kouzelnou schopností by ráda disponovala, kdyby takovou možnost v životě měla, zvolila neviditelnost. Přiznala, že by sice nechtěla nikdy znovu zažít, co prožívala ve svém osobním životě, když psala první knihu, ale že jí chybí psaní v koutku kavárny, kde si jí v té době nikdo nevšímal.
V posledním díle série přijde o život hned několik postav. Jednou z nich je i Fred Weasley, který ale původně vůbec zemřít neměl! Autorka totiž chtěla nechat zemřít jeho bratra Percyho, kterého neměla ráda. Následně si ale uvědomila, že podobný názor může mít i spousta fanoušků, a tak by pro ně smrt Percyho nebyla nijak velkou ránou. Proto zemřel právě Fred. Jeho smrt zasáhla spoustu fanoušků, a dokonce i sama Rowlingová během psaní jeho smrti plakala.
Mezi nejzápornější postavy série patří i mozkomorové. Inspiraci při jejich vymýšlení čerpala Rowlingová z depresí, které prožívala poté, co jí zemřela matka. Tak vznikli tajemní tvorové, kteří vysávají z lidí radost, přitahuje je strach a jejich polibek dokáže člověka připravit o rozum.
Spousta českých fanoušků stále nemůže pochopit názvy použité ve slovenské verzi filmu a naopak. Zatímco v Česku jsou koleje v Bradavicích nazvány Nebelvír, Havraspár, Mrzimor a Zmijozel, na Slovensku mají Chrabromil, Bystrohlav, Biflomor a Slizolin. Bradavice se jmenují Rokfort.
Právě zvláštní názvy byly překladatelským oříškem pro všechny neanglicky mluvící země. Český překlad Pavla Medka však i podle Rowlingové patří údajně k těm vůbec nejlepším.
Známý kouzelnický Famfrpál se stal fenoménem i mezi fanoušky série. Pochopitelně se během něj ale nelétá ve vzduchu, ale pobíhá se s košťaty mezi nohama. Jinak pravidla zůstávají stejná.