Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Hana Vítová: Její prvorozenou dceru vychovával otec Oldřich Nový se svou ženou

Zdroj: Shutterstock.com

Můžete být krásní a úspěšní, ale život vás pak přesto semele. Podobný osud měla i Hana Vítová, která patřila mezi hlavní hvězdy prvorepublikového filmu.

Pokud se oba rodiče živí operním zpěvem, dá se předpokládat, kudy se budou ubírat kroky jejich dětí. Otec malé Haničky Hanuš Lašek byl dokonce sólistou Národního divadla, a tak není divu, že svou dceru poslal na konzervatoř. Tam si šikovné dívky všiml hudebník Jaroslav Ježek, který hledal posilu pro Osvobozené divadlo Voskovce a Wericha.

Dvojice herců byla z nadané studentky nadšená a hned jí vymyslela umělecké příjmení. Prý ve spolupráci sbásníkem Vítězslavem Nezvalem, který shodou okolností zrovna seděl v sále.

Dcera skočila z okna

Zprvu se šuškalo o románku mezi mladičkou Vítovou a Voskovcem, ale klepy brzy ustaly, zvláště poté, co se Hana v 19 letech provdala za operetního tenoristu Járu Pospíšila. Manželství ale skončilo už po roce.

Více štěstí měla Vítová ve filmu, kde šla z role do role a za rok stihla i osm filmů. Krátce poté údajně prožila vášnivý vztah s Oldřichem Novým, z něhož prý vzešla dcera Jana. Nový nikdy neřekl, s kým měl své jediné dítě. S manželkou to ale nebylo. Spekulacím nahrál i fakt, že Vítová šla Janě za kmotru a na konci druhé světové války, kdy Nového s manželkou zatkli nacisté, se o dítě několik měsíců starala. Tehdy už ale byla čtyři roky vdaná za filmového kritika, publicistu a donchuána Bedřicha Rádla, snímž měla dceru Bedřišku.

Hana Vítová

Po válce začala její filmová kariéra upadat, navíc se přidaly i partnerské problémy. Rozvod s nevěrným Rádlem následoval vroce 1953, ale kvůli tísnivé bytové situaci musela zůstat s ním i jeho novou milenkou. Nejhůře situaci nesla dcera Bedřiška, která nakonec vroce 1959 spáchala sebevraždu skokem z okna.

Nehoda a ochrnutí

Koncem 50. let se v Hanině životě objevil R. A. Dvorský. Bývalý slavný zpěvák a herec, který to v komunistickém režimu také neměl lehké. Vroce 1950 se neúspěšně pokusil emigrovat a odseděl si tři a půl roku ve vězení. S Vítovou nicméně utvořili umělecké duo a později už jako manželé objížděli různé venkovské estrády, kde si je publikum ještě velmi dobře pamatovalo z dřívějších dob. Když v roce 1966 Dvorský zemřel, Vítová se uzavřela sama do sebe a přestala komunikovat se světem. V roce 1970 její stav ještě zhoršila autonehoda, při níž ochrnula na jednu nohu. Zemřela opuštěná ve svém pražském bytě.

(tom)

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky