Poslední rozloučení s Hanou Maciuchovou se odehrálo v Olomouci pouze v rodinném kruhu. Její nejbližší si nepřáli, aby o tom veřejnost věděla, a tak se také stalo.

S Olomoucí herečku pojí velká část života. Kromě toho, že tam žila a studovala, tam také pracovala. Byla členkou Studia při Divadle Oldřicha Stibora, které dnes nese název Moravské divadlo Olomouc.

Z amplionů se 1. února krátce po 13. hodině rozeznělo hlášení. „Statutární město vyjadřuje hlubokou soustrast rodině paní Hany Maciuchové. Paní Hano, upřímně a z celého srdce děkujeme za vše, co jste nám svým uměním i celým vaším životem dávala.“

V pozadí hrála znělka z Krkonošských pohádek, kde Maciuchová hrála hospodyni Anče. Známá byla také jako profesorka Miriam Hejlová ze seriálu Ulice, paní Blažejová z Nemocnice na kraji města či hysterická matka ze Samotářů.

I když měla herečka obrovskou vůli žít, boj s rakovinou nevyhrála. Diagnózu znala dobře a tušila, že její zdravotní stav se nebude lepšit. Z nekonečného seriálu Ulice odešla už před několika lety a opustila i divadelní prkna. Nemoc ji v minulosti už jednou napadla.

„Měla jsem nádor prsu, jako před lety maminka, která nad nemocí zvítězila,“ řekla v roce 2017 pro iDnes.cz. „Oslavím tam půlkulatiny a zůstanu do svátků,“ prozradila krátce před svými narozeninami s tím, že je na Moravě. Že ji však nemoc napadla znovu, nikomu neřekla.

„Jsem na Moravě a vyhlížím vlídnější čas. V rodinném kruhu budeme vzpomínat na rodiče, na milovanou maminku, které vděčím za to, že jsem na světě,“ napsala tehdy herečka Blesku.

Kromě rodiny a přátel bude jistě chybět i kolegům. Teskní po ní také principál Divadla Ungelt. „Mocně mě to zasáhlo, i když jsem o její nemoci věděl. Naposledy jsme spolu mluvili asi před deseti dny, často jsem jí volával do Olomouce,“ napsal Milan Hein na sociální síť.

„Hanka na jevišti myslela, tlouklo jí srdce, okouzlovala sex-appealem. Byla doma v každém divadelním žánru. Bravurní herečka. A opravdová dáma. A především vzácný, slušný člověk,“ dodal. Maciuchová zemřela 26. ledna. Bylo jí 75 let.