Patřila a navždy bude patřit mezi nejznámější české herečky. Ztvárnila bezpočet rolí a diváci ji milovali. Navíc byla sama o sobě skvělým a laskavým člověkem. Smrt herečky Hany Maciuchové, která ve svých pětasedmdesáti letech podlehla rakovině slinivky, zasáhla celé Česko. Zdravotní problémy ji přitom ohrožovaly během jejího života hned několikrát. Hana Maciuchová ale vždy statečně bojovala.

V jejích pětatřiceti letech se jí zhroutil svět. Byla zamilovaná do kolegy Jiřího Adamíry a společně spřádali plány do budoucna. Herečka vždy toužila po velké a početné rodině. Osud tomu však chtěl jinak. „Prodělala jsem v roce 1980 složitou operaci,“ nechala se Hana Maciuchová podle Blesku jednou slyšet v rozhlase. „Když jsem se probrala z narkózy, řekli mi lékaři, že už nikdy nebudu mít děti. Pro můj organismus to byla taková rána, že jsem z toho dostala vysoké horečky,“ svěřila se herečka.

O to více však byla součástí životů svých mladších sourozenců a hlavně pak jejich dětí. S nepřízní osudu se časem dokázala srovnat. Kromě rodiny se také hojně věnovala práci. Za svůj život ztvárnila mnoho významných rolí, objevila se v kultovních seriálech jako Synové a dcery Jakuba skláře, Dynastie Nováků či Chalupáři. Nezářila však jen na stříbrném plátně a televizních obrazovkách, ale také na divadelních prknech. V Divadle na Vinohradech odehrála rovných padesát sezon.

Když jí bylo čtyřicet let, do jejího života poprvé zasáhla rakovina. Neohrožovala přímo herečku, ale její maminku. Ta se však s chorobou poprala na jedničku a zcela se vyléčila. Proto tedy, když Hanu Maciuchovou zasáhl v lednu 2016 karcinom prsu, věděla, že se k tomu musí postavit stejně statečně jako před lety její maminka. „V době, kdy medicína nebyla na takové úrovni jako dnes, ji zvládla úžasně, zotavila se. Věděla jsem, že ji nemůžu zklamat,“ nechala se před lety pro magazín MF Dnes slyšet Hana Maciuchová.

Na nějaký čas to vypadalo, že má herečka vyhráno. Opak byl bohužel pravdou. V loňském létě se totiž rakovina vrátila. Tentokrát napadla slinivku. „Už se to bohužel nedalo operovat, nepomohla ani chemoterapie,“ nechal se pro Blesk slyšet zdroj blízký rodině. Hana Maciuchová si tak byla vědoma toho, že není úniku. Zprávu si však nechávala pro sebe. Nechtěla zarmoutit své blízké.

Rozhodla se ale strávit poslední měsíce života v rodinném kruhu, a proto odjela za rodinou na Moravu. Strávila tam svoje narozeniny i vánoční svátky. Herečka Hana Maciuchová zemřela 26. ledna v nemocnici v Olomouci.