Hanu Hegerovou posluchači milovali. K jejím nezapomenutelným albům patří například Recital, Lásko prokletá, Ohlédnutí, Potměšilý host či Můj dík.

Zpívala kvůli uhlí

Už od útlého věku ji bavilo divadlo a balet. První větší angažmá pro ni přišlo v padesátých letech v divadle Rokoko. Seznámila se tam se svým pozdějším partnerem režisérem Jánem Roháčem. Právě on jí nabídl o dva roky později prestižní angažmá v divadle Semafor.

Není se čemu divit, že si brzy získala popularitu za hranicemi tehdejšího Československa. Vystupovala dokonce v Paříži, kde se setkala se členy legendární skupiny Beatles.

V té době se znelíbila komunistickému režimu, dokonce dostala zákaz vystupování. Bylo to pro ni jedno z nejtěžších období v životě.

To nejhorší ji teprve ovšem čekalo. Byla v jedné finanční kauze odsouzena za zpronevěru. Odseděla si dokonce půl roku ve vězení.

Na účet jí tehdy přišla nemalá částka peněz, kterou považovala jako honorář z Německa. Tyto finance byly ovšem určené pro Karla Gotta. Peníze rychle vrátila a snažila se prokázat svou nevinu. Rozhodnutí soudu ovšem nezvrátila.

Ani tyto těžké situace ji nedostaly na kolena. Vždy se o sebe uměla postarat. "Bydlela sem v podnájmu, měla 640 korun hrubého na měsíc, manžel byl na vojně, dítě jsem dala babičce. Nebylo na uhlí a potřebovala jsem ledničku a vysavač. Když mi Rudolf Cortéz sliboval 180 korun za koncert s tím, že jich uděláme dvacet do měsíce, připadalo mi to fantastické," vzpomínala pro Deník.

Exotická vizáž

Hana Hegerová se od ostatních zpěvaček lišila i svým vzhledem. Její kořeny sahají do Maďarska, Německa, Česka i Slovenska.

"Já mám dokonce erb. Z rodiny mé maminky, a je v něm sůva prostřelená šípem," citoval ji server Aktuálně. Zajímavostí je i fakt, že se vlastním jménem jmenovala Carmen Farkašová-Čelková.

Rodné jméno si změnila už při angažmá na Slovensku. Blízcí přátelé jí ovšem celý život říkali Carmen.

Ve svém osobním životě byla samé překvapení. Například milovala irskou whiskey, kterou ji naučil pít herec Jan Werich. Byla také vášnivou fotbalovou fanynkou. Jednou si šla dokonce za fotbalistou Tomášem Rosickým pro podpis.

Profesní trable nebylo to nejhorší, co ji v životě potkalo. Tvrdá životní rána přišla ve chvíli, když zemřel její jediný syn Matúš. Podlehl v šedesáti letech závažné nemoci. Další životní radost hledala Hegerová ve vnucích Matoušovi a Markovi. Dočkala se i dvou pravnuček Beátka a Adinky.

Související články