Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Greta Thunberg oslavila 18. narozeniny. Co dělá švédská aktivistka nyní?

Greta Thunberg
Greta Thunberg
Zdroj: profimedia.cz

Švédská aktivistka Greta Thunberg před několika dny oslavila osmnácté narozeniny. Jaký dárek si k plnoletosti nadělí, není tak úplně zřejmé. Jasné však je, že v žádném případě nepůjde o oblečení. Klimatická aktivistka totiž uvedla, že si už nikdy žádné oblečení kupovat nehodlá. 

Osmnácté narozeniny patří v životě lidí k těm nejdůležitějším milníkům. V drtivé většině případů se k nim pojí bujaré oslavy a spousty dárků. Někteří získají své první automobily, jiní si potrpí na drahou elektroniku či ošacení. Právě poslední zmíněné si však v žádném případě k oslavě osmnáctých narozenin nenadělí švédská klimatická aktivistka Greta Thunberg. Vlastně si ho nenadělí už nikdy. 

V rozhovoru totiž uvedla, že nemá v plánu si ještě někdy pořizovat nové oblečení. „Mám spoustu přátel, kteří mají oblečení hodně. Myslím, že mi nějaké půjčí nebo mi věnují to vyřazené,“ uvedla podle webu Novinky.cz. Snaží se tak ostatní motivovat k udržitelnému stylu života. 

Greta Thunberg

V žádném případě se ale nesnaží svůj životní styl někomu vnucovat a zároveň neodsuzuje ty, kteří žijí jinak než ona. „Nikomu neříkám, jak má žít. Pokud ale mám být tváří takových věcí, pak musím jít příkladem. Nemůžu kázat vodu a pít víno, lidé by to pak nebrali vážně,“ nechala se Švédka slyšet.

„Já sama prostě nové oblečení nepotřebuji. V nejhorším případě si můžu pořídit nějaké z druhé ruky,“ řekla velmi otevřeně. Švédská klimatická aktivistka již několik let statečně bojuje o záchranu planety a velmi jí zaleží na budoucnosti lidstva. Snaží se proto oprostit od věcí, které nejsou k životu vyloženě nutné, jako je například právě nákup nového oblečení. 

Greta Thunberg

Greta Thunberg díky svému aktivismu našla po celém světě miliony příznivců. Stejně tak se ale musí vypořádávat s odpůrci svého smýšlení. V rozhovoru pro Sunday Times například popsala tlak, kterému musí ona i její rodina čelit. Několikrát se dokonce musela vyrovnávat i s výhrůžkami smrtí. 

„Je mi docela jedno, co o mně lidé říkají, pokud to pomůže určité věci změnit,“ dodala v závěru rozhovoru naprosto odhodlaně. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky