Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Greta Garbo (†84): Dodnes se spekuluje, na co zemřela nejkrásnější žena světa

Greta Garbo
Greta Garbo
Zdroj: Profimedia
Více v galerii
Greta Garbo

Greta Lovisa Gustafsson (†84) se narodila 18. září 1905 a dožila se čtyřiaosmdesáti let. Byla umanutá a chladná, ale dokázala si kolem prstu omotat muže, ženy, fanoušky, režiséry, filmové kritiky i nacisty. 

Vzhůru 

Celé dětství Garbo snila o dráze herečky. Chudé poměry její rodiny jí ale neumožňovaly studium ani speciální lekce. Bydleli ve stockholmském slumu, kde neměli ani teplou vodu. Otec byl dělník a Greta po jeho smrti využila absence ve škole a už se tam nevrátila. Bylo jí čtrnáct let a začala pracovat jako pomocná síla v kadeřnictví. Později získala místo v prodejně s klobouky a sama na sobě je fotografovala. Její krása nezůstala bez povšimnutí. Po dvou menších rolích se setkala před kamerou s Marlene Dietrich (†90) ve snímku Ulička, kde není radosti. 

S Mauritzem Stillerem (†45), který ji v obchodním domě objevil a měl s Gretou milenecký poměr, se vydala za oceán a chtěla si podmanit Hollywood. První krůčky pro ni byly těžké. Neuměla anglicky a musela se spokojit s němým filmem. Po pěti letech v USA sebrala odvahu a v roce 1931 se objevila v prvním zvukovém snímku. Kritici jí předvídali brzký konec kariéry, ale stal se pravý opak. Přišla nominace na oscarovou sošku. 

Největší slávu prožila ve 30. letech 20. století. Hollywoodská femme fatale natočila osmadvacet filmů a byla třikrát nominovaná na nejvyšší ocenění. Získala ho ale až dlouho po skončení kariéry v roce 1954 za celoživotní přínos filmu. 

Svá 

Greta Garbo na plátně působila lhostejným a nezúčastněným dojmem. Sálalo z ní zvláštní erotično a prýštilo charisma. Muži jí padali k nohám a odolat nedokázaly ani ženy. Nikdy se k menšině nepřihlásila, ale pro něžné pohlaví měla herečka slabost. Mezi její úlovky patřil dirigent Leopold Stokowski (†95), spisovatel Erich Maria Remarque (†72) nebo manžel Jackie Kennedy (†64) Aristoteles Onassis (†69). Své si s herečkou užila i básnířka a milenka Marlene Dietrich Mercedes de Acosta (†75). 

Určovala, koho mimo ní smí režiséři do filmu obsadit, do kina ale chodila tajně a nenavštěvovala slavnostní premiéry, byla silnou kuřačkou a na place nezůstala ani o minutu déle. V letadle si kupovala dvě místa vedle sebe, aby měla pohodlí, každý den si čistila zuby solí a byla nejoblíbenější herečkou samotného Adolfa Hitlera (†56). Trpěla depresemi. Nestyděla se za ně a přijala je jako součást své posmutnělé image. 

Nikdy víc 

Herečce zlomil vaz film Žena dvou tváří. Snímek odsoudila církev a mezi odborníky a diváky se dočkal velké kritiky. Pod záminkou tvořivé pauzy se Garbo do konce války odmlčela, pak už se ale k herectví nikdy nevrátila. Nenechala se zlákat ani pohádkovými honoráři. Nabízeli jí 250 tisíc dolarů za jediný film, ale ona se radši v nenápadných šatech a slunečních brýlích procházela po milovaném New Yorku. Nestýkala se s fanoušky, nepodávala rozhovory a stáhla se do ústraní. 

Prodělala rakovinu prsu a zemřela 15. dubna 1990. Příčina smrti ale nebyla nikdy odhalena. Spekuluje se o zápalu plic nebo selhání ledvin. Nechala po sobě majetek v hodnotě 20 milionů dolarů a obsáhlou sbírku umění. Ostatky herečky, která se jako nejkrásnější žena světa prodrala do Guinessovy knihy rekordů, jsou uloženy na hřbitově na okraji Stockholmu. Tam, kde odpočívají rodiče a její sestra. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky