Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Grace O'Malley: Odmítla se sklonit před královnou, svou ženskost musela skrývat

Grace O'Malley je často ztvárňována umělci
Grace O'Malley je často ztvárňována umělci
Zdroj: Pinterest
Grace O'Malley je často ztvárňována umělci

Grace O'Malley, nebojácna a legendami opředená irská kapitánka pirátských flotil. Nebýt legend, anglických písemných zmínek a záznamů v královských listech, upadla by Grace v zapomnění, neboť irské historické letopisy se o ní nikde nezmiňují. A mají důvod!

 

Grace (irsky Gráinne Ní Mháille) se narodila kolem roku 1530 za vlády krále Anglie a Irska Jindřicha VIII. Její otec Eoghan Dubdhar byl hlavou mocného pirátského rodu O´Malley v západní části Irska na ostrově Clare Island. Po smrti svého otce převzala aktivní vedení a vládu nad rodem a to i přesto, že měla bratra. Vládnutí neznamenalo jen potápět královské a obchodní koráby, znamenalo to také řadu vyjednávání, urovnávání sporů, navazování nových spojenectví a udržení rodu O´Malley na výsluní v těžké konkurenci jiných pirátských rodů. A to se jí dařilo náramně dobře, pod jejím velením se rod O´Malley velmi proslavil, její koráby pluly až ve Středozemním moři a drancovaly široko daleko.

Od dětství toužila plavit se v rozbouřených mořských vodách. Otec jí však říkával, že dívky nemohou být námořníky. Malá Grace se však nevzdala. Traduje se příběh, že jako malá chtěla se svým otcem podniknout obchodní cestu do Španělska. Otec argumentoval jejími dlouhými vlasy, které by se mohly zamotat do lodních provazů a lan. Neváhala ani na chvíli a své dlouhé nazrzlé vlasy si ostříhala a převlékla se za chlapce. Otce tímto dojala a s cestou nakonec souhlasil, dostala přezdívku „Gráinne Mhaol“ – v irštině to znamená holohlavý nebo nakrátko ostříhaný.

Byla nejen velmi schopnou námořnicí, ale také diplomatkou. Jeden z jejich účinných diplomatických nástrojů byla také správná sňatková politika. Vdala se celkem dvakrát, vždy za hlavu jiného spřáteleného mocného rodu. Sňatkové strategie jí vynesly velké bohatství a vliv. Například její stádo čítalo na tisíc kusů koní a skotu.

Poprvé se vdala v roce 1546 ve svých šestnácti letech. Ze svazku s Dónalem Chogaidh Ó Flaithbheartaigh z vlivného irského rodu O'Flaherty se narodily tři děti – Owen, Maeve a Murrough. Grace i ve vysokém stupni těhotenství velela pirátské flotile. V roce 1556 byl její manžel Dónal v boji zabit. Gráinne se vrátila zpět na rodný ostrov, vybudovala si tam velké sídlo a pokračovala v bojích na moři. Svým energickým a bohabojným přístupem si získala respekt a úctu svých konkurentů i protivníků. Její mužstvo zanedlouho čítalo na 200 mužů. Byla silná natolik, že začala vybírat od kapitánů lodí „výpalné“ za jejich ochranu. Jejím druhým mužem se stal v roce 1566 Richard Burke přezdívaný „Železný Richard“. Tento sňatek Grace uskutečnila pouze z vypočítavosti, aby tak rozšířila své území a majetek. Na jedné ze svých loupežných výprav porodila v podpalubí dalšího syna. Traduje se, že za hodinu po porodu už velela posádce zpět na palubě.

V životopisném románu Anne Chambers je popisována jako neohrožená vůdkyně na zemi i moři, nemilosrdná lupička, rebelka, drsná vyjednávačka, pragmatická politička a svrchovaná bojovnice za svůj pirátský rod. Pravděpodobně byla také dosti vzdělaná, neboť se v královských letopisech uvádí, že s královnou Alžbětou I. hovořila roku 1593 plynně latinsky, když byla na královském dvoře vyjednávat milost pro své zajaté syny. Královna její syny propustila a také vrátila Grace majetek. K překvapení všech se z těchto žen staly „přítelkyně“. Grace se na oplátku připojila do bojů se Španěly a dopomohla anglické královně k vítězství. 

Další obávané vládkyně moří

  • Jeanne de Clisson – známá také jako Jeanne de Belleville, narodila se v roce 1300 do bretaňské šlechtické rodiny. Operovala v Lamanšském průlivu a potápěla francouzské lodě z pomsty za smrt manžela., který byl francouzským králem popraven za zradu.
  • Sayyida al Hurra – narodila se kolem roku 1485 do prominentní muslimské rodiny andaluských šlechticů. Tato arabská pirátka počátkem 16. století ovládala západní část Středozemního moře.
  • Jacquotte Delahaye – se narodila roku 1630 na Haiti, byla dcerou francouzského otce a haitské matky, působila v Karibském moři.
  • Christina Anna Skytte – baronka a pirátka, narodila se 9. listopadu 1643 ve Stockholmu ve Švédsku, slavný politik Johan Skytte byl její děda, společně se svým bratrem Gustavem drancovali lodě v Baltském moři.
  • Anne Dieu-Le-Veut – nazývaná také Marie-Anne nebo Marianne, narodila se 28. srpna 1661 ve francouzské Bretani. Příběhy ji popisují jako přísnou a nemilosrdnou pirátku.
  • Anne Bonny – byla známou a obávanou pirátkou v Karibiku, která se oblékala za muže. Pocházela z Irska a narodila se někdy kolem roku 1700.
  • Cjing Shih – je považována za jednu z nejúspěšnější pirátek historie, narodila se roku 1775 v Číně. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky