“Rozhodla jsem se spolu se svými dcerami, že u příležitosti Karlových nedožitých pětaosmdesátých narozenin a čtvrtého výročí jeho odchodu, zpřístupníme náš dům v ulici Nad Bertramkou. Uvidíte naši milovanou vilu autenticky tak, jak v ní můj muž žil v letech 1974 až 2019,” oznámila na sociální síti Ivana Gottová, která se svým týmem momentálně vznik muzea připravuje.

Dům na místě stál již v 18. století, tehdy ale ještě měl podobu malého domku, který později nahradilo větší sídlo z opuky. To dostalo jméno po tehdejších majitelích - Františce Bertramské ze Zornfelsu a Františkovi z Bertramu, kteří pozemky získali v dražbě rov roce 1743. Stavbu si o několik let později nechali moderně zrekonstruovat tak, aby vila, která ještě dnes nese jejich jméno, vypadala jako ostatní, tehdy velmi moderní městské vily.

Dalšími majiteli se poté stali manželé Duškovi, u kterých často pobýval a tvořil světoznámý skladatel Wolfgang Amadeus Mozart. Ten ale trávil čas pouze v části budovy, která v tu dobu existovala, současná vila Karla Gotta vznikla až později, a to v roce 1912, kdy byla přistavěna k původnímu objektu. Stalo se to v době, kdy dům vlastnil hudební nakladatel Mojmír Urbánek mladší, kterému dům patřil až do roku 1948.

Bertramku vyměnil za americký bungalov

V roce 1974 vlastnila rodina Karla Gotta moderní americký bungalov v pražských Strašnicích. Ten se ale rozhodla vyměnit právě za vilu na Bertramce, kterou v tu dobu vlastnil ministr stavebnictví ČSSR Karel Polák. Vilu si poté Mistr zařídil podle svého a rozhodně se nedá říci, že by u toho šetřil. Pořídil si dřevěný vykládaný nábytek a drahé perské koberce. Podle dostupných informací si měl také zakoupit záchodové prkénko značky Versace.

Dům má celkovou dispozici 4+1. V přízemí je umístěn útulný obývací pokoj spojený s jídelnou. Na první pohled upoutá vykládaný dřevěný strop a kamenný krb, velká knihovna a také klavír, na kterém si zesnulý zpěvák vystavoval některá ocenění, která za svůj život obdržel. V patře jsou tři ložnice - manželská a také dvou Gottových dcer Charlotte a Nelly. Nechybí také velká koupelna. Vila dále disponuje garáží a zahradou, která sice není příliš příliš velká, ale je z ní krásný výhled na Prahu. K domu patří také terasa, na které Karel Gott rád trávil čas a věnoval se svému velkému koníčku, tedy malbě.

Související články