Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Miloval jsem ji jako dítě, nejslavnější gorila zemřela v náruči svého zachránce

Ndakasi
Ndakasi
Zdroj: Profimedia
Ndakasi

Čtrnáctiletá gorila Ndakasi, jejíž dramatický příběh dojímal celý svět, je po smrti. Samice před několika dny zemřela v náručí svého ošetřovatele Baumy, se kterým si během svého krátkého života vytvořila neobyčejně silné pouto. Gorilí slečna se proslavila ikonickými selfíčky, které s ní Bauma často pořizoval.

Před dvěma lety se na sociálních sítích objevila nezvyklá fotografie dvou mladých goril ve vzpřímeném lidském postoji. Ten zvířata očividně odkoukala od svého ošetřovatele Baumy, který se s nimi hrdě vyfotil. Na snímku tak zachytil Ndakasi a Ndeze, dvě gorilí slečny, které jediné přežily smrtící masakr z roku 2007.

Mláďata se držela mrtvých matek

Gorilí mláďata tehdy v pouhých dvou a čtyřech měsících přežila brutální útok, při kterém pytláci v Demokratické republice Kongo vyvraždili zbytek tlupy. Strážci národního parku pak našli zubožená zvířata, která se zoufale držela svých mrtvých matek. Pokud by je nikdo neobjevil, malé opice by jistě skončily někde na černém trhu.

V tu chvíli konžská vláda pochopila, že musí začít gorily před nenechavými pytláky více chránit. Vedení Národního parku Virunga proto vytipovalo několik strážců, kteří se naučili starat o gorilí sirotky, kteří potřebovali bezprostřední pomoc. Jedním z pečovatelů se tehdy stal Andre Bauma, který dostal do péče Ndakasi.

Ndakasi byla na Andreho fixovaná

I když je Bauma člověk, a navíc muž, malá gorilí slečna ho okamžitě začala brát jako svou matku. Časem Andre vychovával více osamocených mláďat, která přišla o rodiče, jeho vztah s Ndakasi byl ale opravdu výjimečný. Osiřelá opice byla na svého zachránce hodně fixovaná.

Tragédie, kterou Ndakasi zažila v batolecím věku, ji hluboce poznamenala. Gorila měla psychické i zdravotní problémy, jeden čas hodně zhubla a trápila ji infekce trávicího traktu. Později ale trochu zesílila a podařilo se jí dostat z nejhoršího. To, že se Ndakasi dařilo lépe, nakonec Bauma několikrát zachytil na vtipných a zároveň dojemných seflíčkách.

Jenže letos na tom Ndakasi nebyla vůbec dobře, nemoc postupovala a gorila naposledy vydechla ve svých čtrnácti letech v objetí s Baumou. "Zemřela na dlouhodobou nemoc, při níž se její stav rychle zhoršoval," uvedla v prohlášení správa parku.

"Bylo mi ctí pečovat o tak milující stvoření. Zvláště, když jsem věděl, jaké trauma Ndakasi v raném věku utrpěla," doplnil zarmoucený Andre. Ten prý díky vztahu s gorilou pochopil, jak funguje spojení mezi lidmi a opicemi. To ho ještě více povzbudilo k tomu, aby chránil tyto krásné tvory. "Miloval jsem ji jako své dítě, bude nám všem moc chybět," uzavřel Andre smutně.

Národní park Virunga zveřejnil fotografii, na které jsou zachyceny poslední okamžiky gorily Ndakasi. 

Zdroje: virunga.org

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky