Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

George Clooney oslaví šedesátiny. Jak vypadá a jak žije slavný herec?

Herec, režisér, scenárista, producent a otec tříletých dvojčat George Clooney
Herec, režisér, scenárista, producent a otec tříletých dvojčat George Clooney
Zdroj: Profimedia.cz
Herec, režisér, scenárista, producent a otec tříletých dvojčat George Clooney

Herec, režisér, scenárista, producent a otec tříletých dvojčat George Clooney oslaví letos v květnu šedesáté narozeniny. Z nadcházejícího životního jubilea si vrásky nedělá a na svět se dívá uvolněně a s nadhledem.

„Něco vám povím. Ten minulý rok, ten stál za prd. O tom není pochyb. Ale my se z toho dostaneme, věřím tomu z hloubi svého srdce. Kdybych tomu nevěřil, těžko bych mohl s klidem vychovávat děti. Dostaneme se z toho, překonáme to a pevně doufám, že z toho vyjdeme silnější a lepší,“ sumarizoval nedávno složitý rok 2020 v rozhovoru pro The Guardian.

Loni dokázal během komplikovaných bezpečnostních opatření režírovat snímek Půlnoční nebe pro streamovací platformu Netflix (premiéra byla v prosinci 2020) a zahrát si v něm hlavní roli. Většinu času ale strávil v losangeleském domě v karanténě. „Můj syn má astma a vím, že koronavirus tolik nepostihuje děti, ale co my víme? Na dlouhodobé následky je ještě brzo,“ říká George. A tak trávil hodně času doma, s manželkou Amal a dvojčaty Ellou a Alexanderem. „Byla to legrace. Stříhal jsem se sám, stříhal jsem i děti. Zametal jsem, luxoval, dával prát pračku a dennodenně myl nádobí. Připadal jsem si jako moje matka v roce 1964. Ani se nedivím, že nakonec spálila svoji podprsenku,“ shrnul se smíchem svou loňskou rutinu. „Navíc jsem už stejně pracoval trochu méně i předtím, abych mohl trávit víc času s rodinou. Takže pro nás to zas taková změna nebyla. Samozřejmě kromě toho, že jsme většinu pracovního času strávili u počítače u videohovorů, každý ve svém koutě místnosti,“ pokračuje. „Děti se akorát naučily jezdit na kole, to je paráda. Jenže ještě úplně neumějí používat brzdy. To je trochu horší. Nejsem přehnaně úzkostlivý táta, ale samozřejmě že myšlenka na to, jak padají obličejem na chodník, se mi moc nelíbí. S rodičovstvím je to těžké. Snažím se nedělat věci, které praktikovali moji rodiče. Není to z důvodu, že by něco dělali špatně, ale protože vidím, jak mě to ovlivnilo. Tak se prostě snažím nějak neopakovat ten vzorec,“ říká prošedivělý sympaťák.

George a jeho žena Amal, právnička a obhájkyně lidských práv, se zajímají o aktuální dění a angažují se v něm – ať už jde o životní prostředí, nebo politiku. Na společenské hovory s dětmi u večeře to ale ještě u Clooneyových nevypadá: „Zatím nic takového. Ještě pořád spíš řešíme třeba tohle: Hele, když vezmeš nutellu a namažeš ji trochu do plínky, vypadá to jak bobek. Běž, běž to pěkně ukázat mamince,“ uzavírá s úsměvem George.

Méně filmů, více života

Za posledních pět let si zahrál pouze ve čtyřech filmech – A Very Murray Christmas, Hra peněz, Ave, Caesar! a Půlnoční nebe. Suburbicon: Temné předměstí a Půlnoční nebe režíroval. Víc energie totiž věnoval nadaci, kterou se svou ženou založil v roce 2016. Ta si bere za úkol odhalovat a dovést k zodpovědnosti osoby nebo firmy porušující lidská práva. Nadace pomáhá s uvalováním finančních sankcí na jedince či organizace, kteří profitují z válečných zločinů.

„Začal jsem méně pracovat na filmech a víc pracovat na životě. A musím říct, byla to docela zábava pronásledovat válečné zločince. Najali jsme si forenzní specialisty na účetnictví z FBI, aby nám pomohli najít nelegální bankovní účty, kam si tihle lidé ukládali peníze ze špinavých transakcí. Když jim pak byly tyhle účty obstaveny, a oni se najednou ocitli na mizině, panečku, to byla pořádná zábava,“ popisuje George činnost nadace. Ta nakonec dopomohla i k obžalování válečných zločinců z Dárfúru.

Nemusím nic dokazovat

Filmového byznysu se však George Clooney nezříká. Naopak, hraní ho prý s přibývajícími roky baví čím dál víc. S úsměvem dnes vzpomíná na to, jak ho v dobách seriálu Pohotovost hollywoodští režiséři nepovažovali za dobrého herce. A přiznává, že to několikrát sám pokazil – jako třeba v případě nechvalně proslulého snímku Batman a Robin z roku 1999. „V tom filmu jsem byl strašný, ale celé to bylo děsivé. Scénář, všechno. Nebojím se to říct, je to prostě pravda.“ Herecky se však zlepšil, má doma Oscara (za vedlejší roli v dramatu Syriana) a také konečně přestal řešit, jestli je skutečně dobrý: „Léta se trápíte, a nakonec vás tedy přijmou, a vy se snažíte neustále ukazovat, co všechno umíte, všechny svoje triky, chcete se předvést. Nakonec se ale uvolníte a jste přirozený, konečně se dostanete do bodu, kdy máte pocit, že už nemusíte nikomu nic dokazovat. Tam jsem se dostal tak před deseti lety. Je mi prostě dobře v mé vlastní kůži,“ popisuje svůj dnešní vztah k herecké profesi. K jeho osobně nejoblíbenějším kreacím tak patří ty, ve kterých se snažil hrát v podstatě co nejméně – jako třeba v případě thrilleru Američan režiséra Antona Corbijna z roku 2010.

Amal a George Clooney Amal a George Clooneyovi Zdroj: Profimedia.cz

Kromě hraní se úspěšně věnuje také režii, natočil prozatím sedm celovečerních filmů, a v roce 2019 spolurežíroval a produkoval seriál Hlava 22 a zahrál si v něm. „Režisér je malíř. Herci, scenáristé – to jsou barvy. Miluju tuhle naši práci a chtěl jsem v ní prostě dělat co nejvíc věcí. Navíc jsem se nechtěl dočkat chvíle, kdy se budu v šedesáti strachovat, co si o mně pomyslí hlavouni ve studiu nebo nějací mladí producenti. Chtěl jsem se víc zapojit. Tak jsem začal točit a produkovat,“ říká George a na příkladech svých idolů dokazuje, proč se rozhodl dobře. „Když se podíváte na Spencera Tracyho, Caryho Granta nebo podobné ikony, vždycky zjistíte, že hráli dvacet, možná pětadvacet let. Vůbec ne tak dlouho, jak si myslíte. Herci nikdy nedrží opratě svých kariér pevně v rukou. Když máte velké štěstí, můžete si nakonec vybírat dobré role a ty špatné odmítat. To už jsem dělal. Ale jak čas běží, zjistíte, že být jen hercem je prostě krapet nuda.“

Kdo je...

  • George Timothy Clooney se narodil 6. května 1961 v Lexingtonu ve státě Kentucky. Před kamerou se objevil poprvé v roce 1978, během 80. let získával role hlavně v televizních seriálech.
  • V letech 1994 až 1999 byl hlavní tváří seriálu Pohotovost. Jeho zájmem však byly filmy; v 90. letech si zahrál například ve snímcích Od soumraku do úsvitu, Báječný den, Peacemaker, Tři králové a ztvárnil Batmana v neúspěšném snímku Batman a Robin.
  • V roce 2000 se stal Dannym Oceanem v (budoucí) trilogii Dannyho parťáci a po komedii Bratříčku, kde jsi? z roku 2001 se začal pravidelně objevovat i ve filmech bratří Coenů.
  • V roce 2006 získal svého zatím jediného hereckého Oscara, za vedlejší roli v politickém thrilleru Syriana.
  • Po přelomu milénia se odhodlal k režii debutem Milujte svého zabijáka (2002) a získal si respekt diváků i kritiky. Režíroval také drama Dobrou noc a hodně štěstí, komedii Tvrdé palice, drama Den zrady nebo válečné drama Památkáři.
  • Stal se prvním umělcem, který byl nominován na Oscara v šesti kategoriích (výkon v hlavní roli, výkon ve vedlejší roli, nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší originální scénář a nejlepší adaptovaný scénář).
  • Angažuje se v mnoha charitách a humanitárních organizacích. • Je vzdáleným příbuzným prezidenta Abrahama Lincolna.

George a Amal Clooneyovi

Notorického proutníka a dlouho nepolapitelného lamače ženských srdcí v roce 2014 nakonec získala (Georgeovi bylo třiapadesát) krásná Amal Alamuddin, známá právnička a obhájkyně lidských práv britsko-libanonského původu. Tentýž rok se vzali v jednom z benátských paláců. V červnu 2016 Amal porodila dvojčata Ellu a Alexandera. Rodina žije střídavě ve Velké Británii, v Los Angeles a Itálii.

V čem můžete vidět George Clooneyho

Hlava 22 (2019)

Spolurežíroval a produkoval úspěšnou seriálovou adaptaci slavného humoristického válečného románu Josepha Hellera. Zahrál si tu také vedlejší roli majora Scheisskopfa.

Po přečtení spalte (2008)

V černé špionážní komedii bratří Coenů ztvárnil roli domýšlivého úředníka Harryho, jenž si ve sklepě vyrábí sexuální pomůcky a má pletky s ženou hlavního hrdiny (John Malkovich).

Lítám v tom (2009)

Tragikomedie Jasona Reitmana mu přinesla úlohu „antihrdiny“ Ryana, jenž kvůli své práci tráví většinu času v letadle. Osamělý vlk je spokojený, dokud se jeho práce neocitne v ohrožení.

Muži, co zírají na kozy (2009)

V satirickém snímku podle stejnojmenné knihy Jona Ronsona si v režii Granta Heslova zahrál člena speciální jednotky, který odhalí novináři existenci vojenské jednotky s tajným cílem…

Půlnoční nebe (2020)

Ve vlastní režii si v komorním sci-fi zahrál osamělého vědce v Arktidě, který spěchá upozornit astronauty vracející se z vesmíru na záhadnou celosvětovou katastrofu.

Zdroj: TV Star

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky