Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Zvrácený génius Klaus Kinski: Jaký zůstal ve vzpomínkách dcery Nastassji?

Svůj obličej uplatnil v řadě filmů. Třeba ve snímku Pro pár dolarů navíc (1965) nebo Paganini ve víru erotických vášní (1989).
Svůj obličej uplatnil v řadě filmů. Třeba ve snímku Pro pár dolarů navíc (1965) nebo Paganini ve víru erotických vášní (1989).
Zdroj: Koláž Šíp
Prohlédněte si všechny fotografie (14)

Těžko říci, zda byla děsivější jeho tvář nebo povaha. V každém případě byl Klaus Kinski (†65) výjimečný, ať už to znamená, že byl geniálním hercem, nebo se ho jeho vlastní děti k smrti bály.

Jestli vám bude někdo říkat, že se duše nezapíše člověku do tváře, nevěřte mu. Klaus byl zřejmě jediným hercem v historii, který by mohl hrát Frankensteinovo monstrum bez špetky maskování. Netvorem byl ale také v soukromí.

Odsouzen k smrti

Se slavným šlechtickým rodem neměl nic společného. Narodil se 18. října 1926 jako Klaus Günther Karl Nakszynski v Sopotech, což tehdy bylo centrum městského státu, na který si brousili zuby Němci i Poláci. Politická situace tam byla nestabilní a ekonomické podmínky bídné. Klausův otec Bruno patřil mezi zneuznané operní pěvce, který z nouze začal pracovat jako lékárník. S manželkou Susanne měl čtyři děti, přičemž Klaus byl nejmladší.

V roce 1931 se rodina s vidinou snadnějšího výdělku přestěhovala do Berlína. Přijala německé občanství a Klaus začal chodit na gymnázium. V roce 1943 ho ale nová vlast potřebovala spíše v zákopech než ve školní lavici. Po narukování do armády čekal na bojové nasazení téměř rok. Na frontě v Nizozemí však dlouho nepobyl. Hned druhý den ho zajali Britové.

V pamětech z roku 1988 přitom příběh vylíčil ve zcela jiných souvislostech. Prý schválně dezertoval, jenže Němci ho polapili a odsoudili k  smrti. Z vězení unikl a skrýval se v lesích, kde ho objevili Britové. Při šarvátce ho těžce zranili, takže skončil v zajateckém táboře na Ostrovech. Právě tam začal hrát divadlo pro obveselení krajanů.

Pil vlastní moč

Po skončení války se doslechl, že ze zajatců budou jako první posláni domů osoby s duševní poruchou. Od té doby začal hrát ukázkového šílence. Běhal venku nahý, pil svou moč a pojídal cigarety. Otázkou je, do jaké míry bláznovství jen předstíral. Od útlého mládí se vyznačoval prudkou povahou, nekontrolovatelnými záchvaty vzteku a podivínským chováním.

Každopádně dosáhl svého a po roce a čtvrt v zajetí se dostal domů. Berlín však našel v ruinách a zjistil, že oba rodiče zahynuli. To by otřáslo i s duševně zdravým člověkem.

Bez rodiny, domova i naděje se rozhodl vsadit na jedinou dovednost, kterou měl. Na herectví. Pod šlechticky znějícím pseudonymem Klaus Kinski začínal na těch nejzapadlejších scénách, ale během několika let se vypracoval na poměrně známou osobnost. Od roku 1948 se začal objevovat také ve filmech. Tvůrci ho rádi obsazovali nejen díky jeho talentu, ale také pro jeho nezaměnitelnou vizáž. Zároveň ho provázely četné skandály. Několikrát dostal výpověď pro neustálé hádky a rvačky. V roce 1950 se poprvé a rozhodně ne naposledy dostal do psychiatrické léčebny, když šmíroval svého šéfa a nakonec ho začal škrtit. Lékaři u něj zjistili známky schizofrenie, přesto ho brzy nechali jít. Klaus se obratem dvakrát pokusil o sebevraždu.

Skandál s incestem

Zlí hoši se u žen obvykle těší velké oblibě a Klaus nebyl výjimkou. V roce 1952 se oženil se zpěvačkou Gislinde Kühbeckovou a krátce po svatbě se jim narodila dcera Pola. Přestože se manželství po třech letech rozpadlo, Klaus se s dcerou často vídal i poté. Nehnala ho obyčejná otcovská láska. V roce 2013 Pola vydala skandální paměti, v nichž Klause obvinila z toho, že ji od 5 do 19 let sexuálně zneužíval. „Roky jsem mlčela, protože mi zakázal o tom mluvit. Nejhorší na tom je, že mi jednou řekl, že je to naprosto přirozené, neboť otcové po celém světě tohle s dcerami dělají," prozradila.

Dětství prožila v neustálém pocitu strachu také z otcových výbuchů vzteku. „Doma se choval stejně jako ve filmech. Zneužíval vlastně všechny lidi ve svém okolí. Ostatní nerespektoval," dodala Pola, která od svých 19 let otce už nikdy neviděla.

Podporu jí vyjádřila i Klausova nejslavnější dcera Nastassja (*1961), kterou zplodil s herečkou Brigitte Ruth Tockiovou. „Na Polu jsem hrdá. Přečetla jsem celou její knihu a moc jsem při tom brečela. Když jsem byla malá, tak se otec i mě tak zvláštně dotýkal. Instinktivně jsem cítila, že nejde o objetí milujícího otce, ale že to je něco víc. Ale vždy se mi podařilo se z jeho sevření dostat. Pak jsem se třásla, dokud tam byl," uvedla slavná herečka a pokračovala: „Nikdy jsme nevěděly, kdy znovu vybuchne vzteky. Někdy z nejasných důvodů házel proti zdi vše, co mu přišlo pod ruku. Nikdy se nás nezeptal, jak se máme, jestli je nám teplo nebo zima nebo jestli jsme šťastné."

S druhou manželkou se Klaus rozvedl po 11 letech v roce 1971 a obratem se vydal k oltáři s Minhoi Loanicovou. Ani ona nejspíš netušila, koho si vlastně vzala.

Znásilněná fanynka

Když v roce 1975 vydal své první paměti, všichni zůstali v šoku. Klausův původní rukopis vydavatel silně proškrtal, přesto toho v knize zůstalo dost. Herec například přiznal, že Polu už jako tříletou vodil do nevěstince, kde se dívala, jak si užívá s prostitutkami. Prozradil, že měl sex s třináctiletou fanynkou, která mu napsala svou adresu. Přijel za ní a znásilnil ji. A když už tam byl, podobně naložil s její sedmnáctiletou sestrou. Korunu všemu nasadil v následném televizním rozhovoru, v němž si stěžoval, že v Německu je pedofilie trestná, zatímco v jiných zemích je sex s podobně mladými dívkami běžný.

Na Klausovu obranu vystoupil jeho dvorní režisér Werner Herzog, podle nějž si většinu pikantních historek vymyslel. Zároveň přiznal, že Klaus byl velmi komplikovanou osobností. „Každý šedivý vlas na mé hlavě má jméno Kinski," posteskl si jednou. Stejně tak mu dělala starosti i hercova životospráva. Jeho labilní psychiku zhoršovalo dlouhodobé užívání drog, o alkoholu nemluvě. „Nestárne vůbec dobře. Asi nejvíc by jemu i jeho kariéře prospělo, kdyby náhle zemřel," uvedl Herzog. A Klaus ho poslechl. Ve svém domě v kalifornském Lagunitas podlehl 23. listopadu 1991 infarktu. Na jeho pohřeb nepřišla ani jedna dcera. „Když zemřel, někteří lidé mi říkali, že je jim to líto. Mně to líto nebylo. Byl to tyran, který patřil za mříže," vzkázala Nastassja.

Co ještě nevíte

* Ze třetího manželství s Minhoi Loanicovou se narodil syn Nikolai (*1976). Na rozdíl od sester neměl s otcem žádné špatné zkušenosti. „Byl ten nejněžnější tvor na světě," řekl. Nikolai byl také jediným potomkem, který přišel na jeho pohřeb.

* S Minhoi Loanicovou se Klaus rozvedl v roce 1979.

* V letech 1987–89 byl ženatý s italskou sexbombou Deborou Capriogliovou, která byla o 42 let mladší. Herečka se nejvíce zapsala do povědomí diváků rolí v eroticky laděném snímku Paprika (1991).

* Jeho ostatky byly zpopelněny a rozptýleny ve vodách Tichého oceánu.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky