Gabriela Vránová se nad svou zcela osudovou rolí dlouho nerozmýšlela. „Když jsem otevřela scénáře, které mi poslali, tak se mi ta Anička od počátku líbila. Vítala jsem změnu, která se s tou postavou stane. Poslušná, pečlivá, sloužící, vařící pro svého muže, náfuku – úžasného Láďu Menšíka, která se mu nakonec pomstí a ukáže, že v ní je také kus krásné ženské a že to také dokáže. Lákalo mě to a bylo to velice milé,“ svěřila se herečka v jednom ze svých posledních rozhovorů pro Blesk. 

„V té době jsem hrála ve Faustovi Markétu a podobné těžké věci, proto jsem za toto byla ráda, za něco lehkého a příjemného, fajnového,“ dodala Vránová.

Chalupáři nebyli navíc pro Gabrielu zásadní pouze kvůli získané popularitě, kromě toho na ní hluboce zapůsobil nápis na zdejším kostele, který ji provázel už po zbytek života.

„První den, když jsem tam přijela, a procházeli jsme si tam ta místa, tak jsem si všimla, že tam bylo napsáno: ‚Hodiny odbíjejí i tvůj čas. Pamatuj na konec!‘“ popsala populární umělkyně.

I pár let před svou smrtí měla onen nápis Vránová stále v paměti. „Tenkrát samozřejmě pro mě představa konce byla hodně vzdálená, dnes už to tak není,“ přiznala dlouholetá členka pražského Divadla na Vinohradech.

Krátce poté herečka onemocněla rakovinou. Ačkoliv jí nádor tlustého střeva lékaři vyoperovali, po zákroku prožívala herečka doslova muka a poslední léta strávila upoutaná na lůžko. 

„Ten nápis se mi ustavičně vybavuje, vryl se mi do paměti. Je přesný pro život, lidský a na konec bychom pamatovat měli,“ řekla Vránová koncem jara 2015.

Pracovala pro rozhlas či Supraphon a recitovala verše

Gabriela Vránová se narodila v Novém Mestě nad Váhom v učitelské rodině a dětství prožila v Brně.

Vystudovala JAMU v Brně a následně dvě sezony účinkovala na ostravské scéně. Přes půl století byla členkou pražského Divadla na Vinohradech, velmi oblíbená ovšem byla i před kamerou.

Na začátku 60. let se objevila v dobových detektivkách jako Nahá pastýřka či Poklad byzantského kupce a diváky zaujala i v seriálech Sňatky z rozumu nebo F. L. Věk.

Kromě herectví měla Vránová ještě další talenty. Svým přednesem se zapsala do hereckých letopisů a pracovala pro rozhlas či Supraphon, recitovala verše a četla příběhy na pokračování.

Za herecký rozhlasový výkon si dokonce vysloužila cenu Prix Bohemia a za umělecký přednes Křišťálovou růži.

Mimo to obdržela Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu a svůj hlas propůjčila takovým hvězdám jako Marilyn Monroe, Catherine Deneuve či Elizabeth Taylor.

Vránová také dlouhá léta učila na Pražské konzervatoři, kde mezi její žáky patřili Vladimír Dlouhý i Zlata Adamovská.

Gabriela Vránová zemřela 16. června 2018. Poslední rozloučení se uskutečnilo 22. června 2018 v Divadle na Vinohradech. 

Zdroje: Blesk, Aha, iDnes.cz

Související články