Divoká osmdesátá léta, rocková hudba, objevování sebe sama a užívání si života plnými doušky. Snímek Bohemian Rhapsody popisující vznik kapely Queen a život zpěváka Freddieho Mercuryho patří mezi nejlépe hodnocené filmy vůbec. Herec Rami Malek, který legendárního bohéma ztvárnil tak, že z něj na plátně prostě byl Freddie Mercury, si za svůj výkon dokonce odnesl Oscara za nejlepší herecký výkon v hlavní roli. A přestože je drama založeno na skutečných událostech, ne všechny se staly tak, jak je film vykresluje.

O své nemoci se Mercury dozvěděl až později

Jednou z nejemotivnějších scén snímku je bezpochyby vystoupení kapely Queen během show Live Aid. Podle filmu byl v té době Freddie již velmi dobře obeznámen s tím, že mu byl diagnostikován virus HIV. I proto je scéna natolik působivá a mnozí z diváků se u ní právem dojímali. To ale dost možná bylo jen vydařeným záměrem scenáristů. Ve skutečnosti totiž Mercury během show Live Aid o svém onemocnění neměl nejmenší tušení.

Jak uvádí web eXtra, zpěvák kapely Queen se o své chorobě dozvěděl až v dubnu 1987, tedy zhruba dva roky po akci Live Aid.

K rozpadu kapely nikdy nedošlo

Životní příběh Freddieho Mercuryho byl poměrně komplikovaný. Podle filmu ale ještě komplikovanější. Jde především o tu část, v níž se Freddie propadá stále hlouběji do světa večírků a přichází mu nabídka na vydání sólové desky. O tom se dozvídají ostatní členové kapely Queen, a jejich vztahy se velmi rychle bortí. Kapela se ovšem nikdy nerozpadla. Ve skutečnosti sice Mercurymu opravdu přišla nabídka na vydání sólové desky, kterou přijal, ovšem dávno předtím již sám bubeník Roger Taylor vydal dvě alba.

Vznik kapely

Freddie Mercury toužil být hudebníkem snad odmalička. Během dospívání navštěvoval různé koncerty, přičemž právě po vystoupení kapely Smiley se rozhodl oslovit její členy Briana Maye a Rogera Taylora s tím, aby jej vzali mezi sebe. Tak to alespoň vypráví snímek. Skutečnost ale byla zcela jiná. Mercury se totiž znal s Mayem a Taylorem z vysoké školy. S Brianem Mayem byli dokonce spolubydlící.

Scenáristé si zkrátka některé okamžiky upravili podle svého. Přestože tak film není ze sta procent pravdivý, na kvalitě mu to rozhodně neubírá. Bohemian Rhapsody je vynikajícím snímkem se skvělým hereckým obsazením a hudbou, kterou zná snad každý.