Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Tajemství Františka Peterky: Denně se modlil, aby skončilo jeho trápení

František Peterka
František Peterka
Zdroj: Profimedia
František Peterka

Místo poklidného stáří si vybral František Peterka porci smůly. Po děsivé srážce s automobilem ho potkal infarkt.

Smrti na lopatě

František Peterka, český herec, sportovec, strážce hor a pohádkový Krakonoš zemřel v roce 2016. Poslední roky ho zlobilo zdraví, provázely nehody a většinu času strávil ve světle nemocničních zářivek.

V roce 2001 se stal obětí dopravní nehody a byl zázrak, že přežil. Rekonvalescence a návrat do života ho ale stál tři roky! Od dětství snil o dráze učitele tělocviku, vzpěrače a olympionika a na sport nikdy nezanevřel. Jeho tělo mu tak lásku k pohybu na prahu osmdesátky vrátilo více než tisíckrát. On sám ale ztrácel naději a nevěřil, že se ještě kdy postaví na nohy, natož aby si zasportoval. Uzavřel se do sebe. Nechtěl vidět rodinu ani přátele. Odmítal jíst, aby se nemusel ponižovat a vyprazdňovat se do mísy pod postelí. Nakonec se vše v dobré obrátilo a jako zázrakem se uzdravil.

A znovu!

Když už to vypadalo, že ho čeká jen klidné stáří, překvapila ho srdeční slabost a infarkt. Nebyl schopný mluvit, nedokázal gestikulovat a ovládat jemné pohyby. I tenkrát skončil na LDN v liberecké nemocnici. Po zkušenosti, kdy na lůžku po srážce s automobilem strávil nekonečných 36 měsíců, už ale věděl, co ho čeká a nastupoval tam s větším klidem.

Život

Sportovní kariéry se vzdal až na střední škole a přeběhnul k herectví. Po absolutoriu nastoupil na konzervatoř, ale nabídky do divadel a filmů nepřišly hned, a tak musel vzít práci úředníka v pojišťovně. Jako první zaťal dráp v divadle v Uherském Hradišti a Liberci. Neztratil se ani před kamerou. Filmy Zítra to roztočíme, drahoušku ...!, Co je doma, to se počítá, pánové!, Příště budeme chytřejší, staroušku! patří mezi ty, kde předvedl svůj komediální talent. Špetku tajemna v sobě probudil v seriálu Arabela, kde ztvárnil Fantomase. Nejhlubší stopu po sobě ale zanechal v Krkonošských pohádkách, kde si zahrál protiklad lehce cholerického Ilji Prachaře alias Trautenberka. Zemřel v roce 2016 ve spánku ve věku úctyhodných 94 let, ale jako spravedlivý Krakonoš bude žít v srdcích dětí i dospělých napořád!

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Velká narozeninová soutěž

Časopis Glanc slaví 13. narozeniny! A protože třináctka je podle nás šťastné číslo, připravili jsme pro vás soutěž plnou skvělých výher.  

Akční letáky