Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Vojta Nedvěd zavzpomínal na otce: Po jeho smrti stál před těžkou volbou

Jan Nedvěd, Vojta Nedvěd a František Nedvěd
Jan Nedvěd, Vojta Nedvěd a František Nedvěd
Zdroj: Profimedia
Jan Nedvěd, Vojta Nedvěd a František Nedvěd

Vojta Nedvěd je mladším synem zpěváka Františka Nedvěda. Dlouhé roky stál na pódiích jako kytarista a zpěvák po boku svého otce Františka a strýce Jana Nedvěda. Po nečekané smrti otce se musel vyrovnávat s bolestivou ztrátou a stál před rozhodnutím, kam se v životě vydat. Nakonec u něj zvítězila láska k muzice.

Vojta Nedvěd stál po smrti svého slavného tatínka Františka Nedvěda před zásadním životním rozhodnutím, zda se vydat vlastní hudební cestou. "Nebyl to jen můj táta, který mě vychovával a vedl v životě, ale i muzikantský kolega. Deset let jsme spolu hráli a zpívali v jedné kapele, cestovali po Česku i Slovensku, bydleli společně po hotelích. Kapela Tie Break byla naše druhá rodina," zavzpomínal Vojta Nedvěd v pořadu 13. komnata.

Nakonec se Vojta stal lídrem doprovodné kapely Tie Break, kde ho doprovází kytarista a zpěvák Petr Kocman, baskytarista Milan Plechatý a klavírista a zpěvák Jiří Škorpík.

"Po tátově odchodu přišlo psychicky velice složité období, které trvalo tři čtvrtě roku. Dostal jsem se z toho nakonec díky rodině, přátelům i lidem na koncertech, vůči kterým jsem vždy otevřený. Lidé se mi také začali otevírat a psali mi dokonce své životní příběhy. Některé z nich byly tak silné, že jsem měl pak pocit, že ten můj příběh není až tak hrozný jako některé jiné," svěřil se mladý hudebník. 

Vzalo to rychlý obrat

Vojta Nedvěd si s otcem Františkem zahrál naposledy loni v létě. Krátce poté měl známý hudebník nastoupit do nemocnice kvůli rakovině, jelikož se mu vrátila. Ačkoliv Nedvěd chtěl s nemocí bojovat, zákeřná diagnóza se mu nakonec stala osudnou.

"Bohužel to vzalo tak rychlý obrat, že z té nemocnice už se nevrátil," vrátil se Vojta Nedvěd k bolestivým vzpomínkám.

"Chodili jsme za ním do nemocnice každý den," dodala manželka zesnulého muzikanta Marie Nedvědová. "František měl jít ještě na chemoterapii, ale tenkrát nám pan doktor řekl, že už mu žádnou chemoterapii dávat nebudou. Pořád jsme doufali, že to bude dobré a že to zvládne. Člověk je stále v naději. Když nám pak doktor jednoho dne ve 21:30 zavolal a řekl nám, že František zemřel, byl to pro nás opravdu šok. Člověk se s tím těžko srovnává. Musí mít čas na to, aby to vůbec pochopil," sdělila vdova ve výše zmíněném pořadu.

Nevěděl jsem, zda to lidé od nás vezmou

Převzít roky zaběhnutou kapelu po otci nebylo pro Vojtu Nedvěda vůbec jednoduché. "Bylo to opravdu těžké. Nevěděl jsem ani, jestli to lidé od nás vezmou, protože byli zvyklí celý život na tátův nádherný hlas. A cítil jsem plnou zodpovědnost za to vystoupení. Měl jsem těsně před vystoupením studený pot na rukou a třásl jsem se, jak moc jsem se toho bál. Táta na nás ale shora dohlížel. Jako by tam byl s námi. Lidé byli spokojeni, dokonce jsme měli třikrát potlesk ve stoje a museli jsme přidávat, takže velká radost," říká Vojta.

Za svým tatínkem se prý chodí radit na jeho hrob na hřbitově v Jílovém, nedaleko Luk pod Medníkem, kde žije s rodinou, manželkou a dvěma dcerami. "Chodím se s tátou radit, co mám dělat. Byly ve mně jeden čas i takové určité výčitky, že mě tu nechal samotného a já vlastně vůbec nevím, jakým způsobem dál fungovat," uzavřel.

Na počest Františka Nedvěda chystá jeho syn Vojta s kapelou na prosinec v Divadle Kalich vzpomínkový koncert.

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky