Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

František Josef I.: Století císařova úmrtí

František Josef I.: Století císařova úmrtí – Moderní šlechta
František Josef I.: Století císařova úmrtí – Moderní šlechta
Zdroj: www.franzjoseph2016.at

Zatímco my si připomínáme 700 let od narození císaře Karla IV., v Rakousku žijí jiným výročím – sto let od smrti rakousko-uherského císaře Františka Josefa. A akce k tomuto významnému jubileu pojali ve velkém stylu.

Celkem čtyři velké výstavy k výročí smrti oblíbeného panovníka zahájili v polovině března v Rakousku. Císař a král František Josef vládl a panoval 68 let, během nichž uspořádal bezpočet audiencí. Průměrná audience trvala maximálně tři minuty.

Jak vypadal císařův život a jeho politická kariéra, budou moci zjistit návštěvníci blíže během jednotlivých expozic, které mají nabídnout mnohostranný a kritický pohled na osobu císaře.

Akce pod názvem „František Josef 1830 - 1916 - Století císařova úmrtí“ nabízí detailní pohled na osobnost Františka Josefa - muže, který byl již od dětství veřejnou osobou. A také muže, který se stal historicky nejdéle panujícím Habsburkem.

Zámek Schönbrunn, Vídeň

V samém srdci habsburské monarchie a v místě, kde císař naposledy vydechl - na zámku Schönbrunn - probíhá výstava s podtitulem Člověk a panovník. Tato část čtyřdílné série výstav představí Františka Josefa jako člověka. Návštěvníci se budou moci podrobněji seznámit s císařovými předky, jeho ženou, potomky a následníky.

© SchloßSchönbrunn Kultur - undBetriebsges.m.b.H./Alexander Eugen Koller © SchloßSchönbrunn Kultur - undBetriebsges.m.b.H./Alexander Eugen Koller Zdroj: www.franzjoseph2016.at

Foto: © SchloßSchönbrunn Kultur - undBetriebsges.m.b.H./Alexander Eugen Koller

Muzeum císařských kočárů, Vídeň

Šaty dělají člověka a nejen ony. Císař by nebyl císařem bez okázalého šatstva a dopravních prostředků hodných panovníka. Právě na tuto část života Františka Josefa se zaměřuje výstava v Muzeu císařských kočárů s podtitulem Majestátnost a skromnost. Návštěvníkům se nabídne ostrý kontrast mezi dvorskou opulentností a osobní skromností císaře. K vidění budou různé jeho obleky i všední oděv. Mezi nejzajímavější exponáty patří černý pohřební kočár, v němž se František Josef vydal na svou poslední cestu. Kromě jeho pohřbu je zvláštní pozornost věnována také svatbě s Alžbětou a maďarské korunovaci.

© KHM-Museumsverband © KHM-Museumsverband Zdroj: www.franzjoseph2016.at

Foto: © KHM-Museumsverband

Muzeum nábytku Hofmobiliendepot, Vídeň

Oslavy a všední život touží přiblížit expozice v Muzeu nábytku ve Vídni. Námětem této výstavy jsou nejen císařské slavnosti, oslavy výročí nebo císařových narozenin, ale také všední dny, kdy se nedělo nic výjimečného a císař byl až po krk zaplaven lejstry a důležitými dokumenty. Mimochodem František Josef byl vůbec první císař, který byl zvěčněn kamerou a je dochován i jeho zvukový záznam.

© WielandKloimstein © WielandKloimstein Zdroj: www.franzjoseph2016.at

Foto: © WielandKloimstein

Zámek Niederweiden, Engelhartstetten

O tom, že oslavovat nebude jen Vídeň, svědčí čtvrtá část výstavy, která se nachází v Dolních Rakousech na zámku Niederweiden. Tato expozice se zaměřuje na lov a volný čas. Hony odedávna k aristokracii patří jako její tradiční sport a František Josef už od útlého věku projevoval svou vášeň pro lov a jezdectví. Návštěvníci mají možnost dozvědět se také něco o politickém významu honů pro zahraniční návštěvy, které umožňovaly neformální prostor pro výměnu informací a názorů mezi státníky.

© Edgar Knaack © Edgar Knaack Zdroj: www.franzjoseph2016.at Foto: © Edgar Knaack

Kombinovaná vstupenka na všechny čtyři expozice vyjde na 25 eur. Otevřeno je denně. Výstavy potrvají až do konce listopadu, kdy reálně uplyne 100 let od smrti císaře.

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU