Flexitariánství by se dalo přeložit jako flexibilní vegetariánství. Oblíbenému trendu stravování propadla celá řada českých i světových celebrit. Jak už název samotný napovídá, maso není zcela zakázáno, pouze omezeno.

Základní pravidla

Velká část jídla flexitariánů se skládá z rostlinných složek jako je zelenina, ovoce a náhražky masa. Rozdíl mezi vegetariánstvím a flexitariánstvím je ten, že maso není striktně zakázaná potravina.

Důležité je, že pokud maso jíte, musí splňovat určité podmínky. První z nich je, že maso nesmí být průmyslově zpracované. Zaměřte se tak na to, odkud maso pochází. Správnou volbou je tak maso z ekofarem, tam si můžete být téměř na sto procent jisti jeho původem. Flexitariánům zkrátka záleží na tom, v jakých podmínkách zvířata žijí.

Benefity flexitariánství

Výhodou omezené konzumace masa je i zdravotní benefit. Předejdete civilizačním onemocněním jako je například cukrovka, obezita nebo kardiovaskulární onemocnění. Mimo zdravotní benefity si připíšete k dobru i šetrnost k planetě a přírodě. Výhody omezené konzumace masa znali už naši předkové - maso si dopřávali jen v neděli.

Češi platí za národ masožravců. Oblíbené maso je především vepřové. Český statistický úřad dokonce zjistil, že ročně sní každý obyvatel až 84 kilogramů masa. Alternativou pro výrobky z masa je čím dál více oblíbené tofu. Právě rostlinné náhražky dokonale suplují maso. Strávníkům dodají potřebné množství bílkovin.

Celebrity jako flexitariáni

K oblíbenému stravovacímu trendu se hrdě hlásí hned několik celebrit. Mezi flexitariány patří například herečky Cameron Diaz, Gwyneth Paltrow nebo zpěvačka Beyoncé. Oblíbenou zpěvačku dovedla k stravovacímu návyku 22denní veganská výzva, kterou si s ní prošel i její manžel rapper Jay-Z a novému životnímu stylu podlehl také. Mezi českými celebritami je známý pro svůj postoj zpěvák Tomáš Klus, který se nechal dokonce zavřít do klece v rámci kampaně Měsíc v kleci. Oblíbená herečka Jana Paulová se rozhodla omezit maso poté, co se odstěhovala na venkov. O své stravě přemýšlí i zpěvačka Aneta Langerová, ta si čas od času dopřeje alespoň rybu.

Zdroje: Žena Aktuálně, Blesk

Související články