Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Filmové muzikály I: Hříšný tanec, Chorus Line, Purpurový déšť

Filmové muzikály I: Hříšný tanec, Chorus Line, Purpurový déšť
Filmové muzikály I: Hříšný tanec, Chorus Line, Purpurový déšť
Zdroj: Profimedia.cz
Prohlédněte si všechny fotografie (6)

Připravili jsme pro vás retro výpravu napříč hudebními romancemi.

Připomeneme si ty největší hity plné chytlavých písniček, hvězdných tváří a romantických zápletek - od Hříšného tance přes Flashdance až po Kabaret. A poodhalíme také další, leckdy neveselé osudy jejich hereckých hvězd, jejichž sláva byla často neuvěřitelně prchavá.

Hříšný tanec (1987)

Přestože se odehrává na počátku 60. let, stal se ikonou let osmdesátých. Film, natočený za pouhých šest milionů dolarů, nakonec vydělal téměř třicetinásobek této částky a vyvolal lavinu zájmu o nejrůznější taneční retrostyly. I když děj Hříšného tance funguje přesně podle zákonitostí filmové romance, jeho předlohou byl skutečný příběh ze života. Scenáristka Eleanor Bergsteinová se nechala inspirovat vlastními zážitky z dob svého dospívání, kdy - stejně jako hlavní hrdinka Baby - prožila románek s hotelovým instruktorem společenských tanců.

Ústřední dvojice, Patrick Swayze a Jennifer Grey, museli po dobu natáčení neustále přemáhat vzájemné antipatie, které denně explodovaly v podobě lehčích i vážnějších šarvátek. Patrick Swayze později tvrdil, že scény, ve kterých Johnny učí Baby základní taneční kroky, vůbec nebyly hrané: musel prý Jennifer učit doopravdy. A zatímco on se neustále snažil o seriózní profesionální přístup, jeho partnerka jej neustále přiváděla k šílenství výbuchy infantilního hihňání. Film nicméně získal Oscara za nejlepší píseň (Time of My Life) a okamžitě si získal oddané publikum, které na něj chodilo znovu a znovu.

Hříšný tanec

KAFE.cz zjistilo:

Patrick Swayze jako jedna z mála hvězd tanečních romancí dokázal svou popularitu z Hříšného tance použít jako odrazový můstek své budoucí kariéry - zanedlouho poté potvrdil své hvězdné postavení romantickým filmem Duch. Zato Jennifer Grey absolvovala typickou dráhu rychlokvašené hvězdičky: Po Hříšném tanci následovalo už jen pár rolí v nekvalitních, převážně televizních filmech. Svůj neúspěch připisovala svému židovskému zevnějšku, zejména výraznému nosu, a podrobila se dvěma plastickým operacím obličeje. Tím ale své hvězdné kariéře definitivně podepsala ortel: plastiky změnily její vzhled natolik, že už v ní nikdo nepoznával Baby z Hříšného tance, a propadla se zpět do anonymity.

Video tip KAFE.cz

Chorus Line (1985)

Film, natočený podle jednoho z nejúspěšnějších broadwayských muzikállů, fascinoval diváky v 80. letech tím, čím si je dnes získává soutěž SuperStar: Atmosférou konkurzu, v němž se přímo před našima očima rozhoduje o osudech zúčastněných. Někteří budou pozváni do zářivého světa ve světlech reflektorů, jiní navždy zůstanou jen v roli diváků. O tom, kdo kde skončí rozhoduje nemilosrdný choreograf Zach (Michael Douglas).

Chorus line

KAFE.cz zjistilo:

MIchael Douglas už v době, kdy natáčel Chorus Line, byl hollywoodskou hvězdou - a také jí zůstal i po dvě další desetiletí. Alyson Reed, která ve filmu debutovala v hlavní ženské roli, prožila následující desetiletí ve stínu hollywoodské slávy, v miniaturních seriálových roličkách. Teprve v posledních letech se vrátila na výsluní v komické roli učitelky v sérii Muzikál ze střední.

Purpurový déšť (1984)

Snímek, který je skrznaskrz autorským počinem zpěváka Prince, se odehrává v jeho rodném Minneapolisu a většinu rolí si zahráli příslušníci jeho tamější hudební "rodiny". Děj vás nejspíš ničím nepřekvapí: jde o příběh mladého muže, který se snaží prosadit ve světě hudby a současně se pere se svým ne úplně ideálním rodinným zázemím. Na plátně se objevilo několik dynamických záběrů ze skutečných Princových koncertů - a také několik nadmíru šťavnatých sexuálních scén, které málem způsobily, že se film vůbec nedostal k divákům. Kvůli nim byl totiž původně zařazen do kategorie přístupnosti X, která znamená, že ho prakticky nelze promítat v normálních kinech. Teprve poté, co tvůrci některé peprnější záběry vystřihli, byl přesunut do kategorie filmů přístupných od patnácti let. Princeovu partnerku měla původně hrát Jennifer Beals, kterou tehdy proslavila hlavní role ve Flashdance. Ta ale nakonec roli odmítla a nahradila ji Apollonia Kotero.

Purpurový déšť

KAFE.cz zjistilo:

 Apollonia Kotero se - tak jako mnoho hvězdiček hudebních filmů - stala tváří jednoho jediného snímku a svůj úspěch už nikdy nezopakovala.

(pokračování)

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky