Pět filmů, u kterých na jejich konci téměř vždy uroníme slzu, protože Belmondo ve většině z nich přijde o život...

U konce s dechem (1959)

"Belmondo má sice své kvality, ale jeho fyzický vzhled se pro film moc nehodí," prohlásil o něm tehdejší filmový klasik René Clair. Právě díky filmu U konce s dechem přesvědčil Belmondo diváky o opaku. Snímek Jeana-Luca Godarda udělal ze začínajícího herce hvězdu a zároveň odstartoval francouzskou Novou vlnu, hnutí mladých filmařů, kteří chtěli točit jinak než podle zavedených konvenčních pravidel. Belmondo v roli mladého delikventa na bezvýchodném útěku před policií se stal doslova ikonou tehdejší mladé generace.

Borsalino (1970)

V této "retro gangsterce po francouzsku" si Belmondo zahrál po boku Alaina Delona. Ztělesnili dva mladé šarmantní kriminálníky, kteří společně ovládnou podsvětí v celé Marseille ve 30. letech dvacátého století.

Profesionál (1981)

Belmondo coby tajný agent Joss Beaumont se vrací z akce v jisté africké zemi, kde ho francouzská tajná služba nechala na holičkách. Je plný hořkosti a ztracených iluzí, stejně jako tento melancholický film s nezapomenutelnou hudbou Ennia Morriconeho. Jeho úhlavního protivníka si zahrál Robert Hossein, jehož proslavila role Joffreye de Peyrac z romantické série o Angelice.

Zdroj: Youtube

Samotář (1987)

Pomsta je tématem tohoto vážně laděného filmu v němž si Belmondo zahrál stárnoucího policistu Stana Jalarda. Dva roky čeká na příležitost pomstít smrt svého parťáka, kterou má na svědomí lupič a terorista Schneider...

Muž a jeho pes (2009)

Prozatím poslední Belmondův snímek vznikl takřka navzdory osudu. V roce 2001totiž Jeana-Paula Belmonda skolika cévní mozková příhoda. Muž, kterého jsme do té doby byli zvyklí vídat v krkolomných akčních scénách, přežil jako zmrzačená troska. Nemohl chodit ani mluvit. Znovu ale projevil neuvěřitelnou vůli k životu a krůček za krůčkem se vrátil do života. Roli ve filmu Muž a jeho pes přijal jen pod podmínkou, že ho natočí takového, jaký nyní je, bez vylepšování a zvláštních efektů. Zahrál si v něm chudého penzistu, vyhozeného na ulici ze svého skromného podnájmu...

A na závěr nadpozemská hudba Ennia Morriconeho a ještě několik scének z filmu Profesionál, netřeba slov...

Zdroj: Youtube