Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Feministky minulého století pracovaly, propagovaly volné vztahy a nosily kalhoty

Marlene Dietrich
Marlene Dietrich
Zdroj: Pinterest
Prohlédněte si všechny fotografie (22)

S feministkami se roztrhl pytel, pod záštitou projektů Time´s up nebo Me Too se spousta žen hlásí o svá práva. K čemu to je, když pak zboří sociální sítě tím, že si sundají podprsenku? Známe pár feministek a bojovnic za práva žen, které za sebou mají opravdové výsledky.

Rosie The Riveter

Naomi Parker Fraley zemřela v roce 2018 a byla předlohou pro ikonický plakát s nápisem "We can do it!" (Zvládneme to!). Mladá dívka s rukou zaťatou v pěst, v pracovním úboru a s červeným šátkem s puntíky se ujala práce v továrně na výrobu munice v době 2. světové války. Měla tak představovat schopnou a silnou ženu. Původně měl plakát jen milou formou verbovat ženy do provozu, zatímco jejich muži čelili hrůzám války. Postupně se stal symbolem feminismu, kdy se stírá rozdíl mezi mužem a ženou a každý může přiložit ruku k dílu, je oceněn a vítán. Dnes můžeme Rosie vidět téměř všude a málokdo zná její pravý původ, ale nedá se popřít, že dává ženám sílu a vymezuje prostor.

Simone de Beauvoir

Už v pouhých 14 letech si Simone de Beauvoir prosadila svou, utekla z klášterní školy a upřela se k přírodě a ateismu. Na Sorbonně vystudovala matematiku a filosofii a udržovala vztah s Jeanem-Paulem Sartrem bez slibu věrnosti. Byla první ženou, která se nestyděla za sexuální projevy a veřejně o nich mluvila. Měla aférku se sedmnáctiletou studentkou, podepsala petici za snížení věkových limitů pro pohlavní styk a dekriminalizaci vztahu mezi dospělými a nezletilými. Posledním hřebíkem do rakve její kariéry byla kniha Druhé pohlaví, kterou katolická církev zařadila mezi zakázané knihy. Snažila se vydobýt pro ženy prostor ve společnosti, neskrývala touhy ani vzrušení a nebála se o tom mluvit. Sláva její jméno obestřela až posmrtně, její knihy se dodnes prodávají a jsou mantrou počátků feminismu.

Marlene Dietrich

I hvězda filmového plátna Marlene Dietrich vybojovala pro ženy místo ve společnosti, ale ne tak kontroverzním způsobem jako Simone de Beauvoir. V době, kdy dámský šatník podléhal mnoha přísným pravidlům, jejich nedodržení bylo považováno za skandální chování a společenské tabu, se herečka na veřejnosti i před kamerou procházela v pánských oblecích a byla na to náležitě hrdá. Nebála se odnětí svobody, které jí hrozilo, stála si za svým. Dala první impuls k tomu, aby se ženy přestaly bát jít svou cestou, i když jen v módě.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky