Kontroverzní pedagožka Rachel Dolezal, která si v roce 2016 změnila jméno na Nkechi Diallo, o sobě hrdě prohlašovala, že má afroamerické kořeny, a to i přesto, že její rodiče s českými kořeny jsou oba běloši. 

To ale vůbec nebylo překážkou k tomu, aby vedla pobočku Národní asociace pro podporu barevných ve městě Spokane ve státě Washington. Tomu učinili přítrž její rodiče, kteří uvedli její výroky na pravou míru a v podstatě ji veřejně usvědčili z toho, že si otázku svého původu velmi přikrášlila. 

Výsledkem byla mezinárodní ostuda. Veřejnost Rachel Dolezal obvinila nejen z podvodu, ale také kulturní apropriace. Ona si ale stále trvala na svém a v roce 2017 dokonce vydala vlastní memoáry, kde svou údajnou identitu obhajuje. 

Kuriózní na tom je fakt, že o nějakou dobu dříve mluvila zcela jinak. V roce 2002 například zažalovala Harvardovu univerzitu, protože jí neudělila stipendium a místo asistenta pedagoga, na které podle svého názoru měla nárok. 

Domnívala se přitom, že důvodem je rasová diskriminace, ovšem ve zcela jiném kontextu. Vedení školy ji prý mělo vyřadit právě proto, že je běloška. 

Za všechny její podvody nakonec dostala poměrně vysokou pokutu. Zřejmě proto, aby se dostala z finančních problémů, začala poté Rachel Dolezal přispívat na kontroverzní platformu pro dospělé OnlyFans. 

Ze školy dostala padáka

Ta umožňuje sdílet placený obsah a díky téměř nulové cenzuře je hojně využívána pro publikování erotických materiálů. 

Od loňského srpna učila nechvalně známá aktivistka za práva Afroameričanů na základní škole v Arizoně. Ovšem jen do doby, než vedení školy přišlo na to, že mimo práci zveřejňuje již zmíněné nahé fotografie na internetu. 

Tím se ovšem dopustila porušení pravidel pro zaměstnance vzdělávací instituce. “Její jednání bylo v rozporu s pravidly používání sociálních médií zaměstnanci okresu a s etickými pravidly našich zaměstnanců,” sdělila ředitelka pro vztahy s absolventy a komunitou Julie Farbariková.

Stejný prohřešek spáchala již podruhé

“O účtu paní Diallové na sociální síti OnlyFans jsme se dozvěděli od okresních zástupců teprve před nedávnem. Ve školním obvodu Catalina Foothills proto už nepracuje,” uvedla Farbariková dále pro deník The Guardian.

Jak se posléze ukázalo, Rachel Dolezal je očividně nepoučitelná. Ze stejného důvodu totiž již v minulosti přišla o místo učitelky v americkém státě Missouri. Stalo se tak poté, co kdosi upozornil na její pochybné online aktivity. 

Jak uvedl The Guardian, není ve Spojených státech příliš neobvyklé, že se učitelky uchýlí k tomu, že začnou na OnlyFans publikovat. A to i přesto, že pokud se to na ně provalí, obvykle dostanou v práci výpověď. Důvodem je podle deníku především neuspokojivá platová situace pracovníků ve školství.

Zdroje: The Guardian, NBC, People

Související články