Asi jen málokomu unikl pondělí výpadek sociální sítě Facebook a k ní přiřazeného Instagramu a WhatsAppu. Zhroucení systému se dokonce dotklo i některých z operátorů, v České republice šlo podle webu iDNES o Vodafone a T-Mobile. Stále není zcela jasné, co za největším výpadkem od roku 2008 stálo. Internetem se již ovšem začínají šířit nejrůznější teorie, přičemž v některých z nich se dokonce hovoří i o útoku skupiny Anonymous.

Facebook zmizel?

Výpadek oblíbených sociálních sítí trval několik hodin a již během nich lidé po celém světě spekulovali o tom, co se se službou stalo. Jak informoval web Perez Hilton, někteří experti si při bližším zkoumání všimli toho, že někdo odstranil velké sekce dat ve směrování, což v tu chvíli nemuselo znamenat, že jen Facebook a k němu přidružené sítě přestaly fungovat, ale že dokonce zcela zmizely.

Nakonec se však ukázalo, že strach z odstranění nejznámějších sociálních sítí byl zbytečný, neboť se brzy začalo pracovat na nápravě a po několika hodinách se podařilo stránky opět zprovoznit. Přesto ale v mnohých náhlý a hlavně dlouhý výpadek vzbuzuje spousty otázek.

Způsobili výpadek hackeři?

Přestože se prozatím neví, co přesně výpadek způsobilo, hovoří se o útoku hackerů, možná dokonce i známé skupiny Anonymous. Proč by ale způsobili výpadek právě nyní? Před pár dny v pořadu 60 Minutes vystoupila Frances Haugen, bývalá zaměstnankyně Facebooku, a o populární platformě nehovořila zrovna v nejlepším. Podle ní má totiž aplikace zničující dopad na uživatele.

„Byly tam nějaké střety zájmů mezi tím, co je dobré pro veřejnost a co je dobré pro Facebook. A Facebook se opět rozhodl ve svůj prospěch, aby vydělával více peněz,” uvedla Frances v pořadu. Zároveň také prozradila, že je algoritmus Facebooku nastavený tak, aby schválně lidem ukazoval příspěvky, které je naštvou, protože pak mají uživatelé tendenci sdělovat svůj názor a komentovat na síti dění. Díky tomu pak může platforma vydělávat více peněz, neboť má větší příjmy ze zobrazovaných reklam. V minulosti se taktéž Frances Haugen nechala slyšet, že Facebook vzbuzuje v mladých lidech deprese, které mohou vést až k myšlenkám na sebevraždu. Je tedy možné, že někomu z ostřílených hackerů došla s Facebookem trpělivost?

Další zdroje: bbc.com, nytimes.com

Související články