Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

V Polsku zakázali potraty. Ewa Farna se ostře ohradila a přidala k protestům

Ewa Farna
Ewa Farna
Zdroj: Profimedia

Minulý týden polský Ústavní soud zakázal téměř všechny legální formy potratu. Zoufalou bezmoc žen okomentovala zpěvačka Ewa Farna, která je sama polská rodačka a proto se jí situace osobně dotýká!

V Polsku se zákony pořádně přiostřují. Velikou vlnu emocí a nevole ovšem vyvolal nepochopitelný zákaz potratů, který minulý týden schválil v zemi Ústavní soud.

Výjimkou zůstávají pouze případy znásilnění či incestu! Ženy mohou také o potrat žádat v případě, že jsou samy ohrožené na životě, tím ale jejich práva ohledně nenarozených dětí končí!

Proti šílené situaci se postavila Ewa Farna, která vyjádřila podporu všem polským ženám, a rozvířila tím velice citlivé téma!

Ačkoliv 98% uměle přerušených těhotenství v Polsku dosud tvořily případy, v nichž byl poškozen samotný plod, nyní už tamní ženy ani tuto možnost rozhodnutí mít nebudou!

Soud svůj krok pak zdůvodnil tím, že legislativa umožňující potrat poškozených plodů je neslučitelná s ústavou! Rozhodnutí ovšem vyvolalo v zemi protesty a tisíce lidí se vydalo do ulic vyjádřit svůj nesouhlas!

Ewa Farna Ewa Farna Zdroj: Profimedia

Ewa Farna je sice prý osobně také proti potratům, ženy by ale podle ní měly mít právo vlastní volby, kterou díky novému zákonu ztratily!

"Ptáte se mě na Polsko. Protestuje se tam proti zákazu volby ve věcech vlastního těla. Již nadále není rozhodnutí ženy, zda donosí smrtelně nemocný či závažně poškozený plod. Protestuje se proti schvalování tak kontroverzních zákonů v době pandemie, kdy se čeká, že kvůli ní nemohou vyjít do ulic vyjádřit svůj nesouhlas! Protesty jsou umocněné nespokojeností s dlouholetým propojením církve a politiky, nebo třeba stranickým obsazením ústavního soudu, který právě o této věci rozhodl. (I přes nevoli 80ti procent občanů). Jak by to tedy protestující viděli? Moje přesvědčení a víra mi nedovoluje potrat, proto bych na něj nešla, místo toho to je teď takhle: Moje přesvědčení a víra mi nedovoluje potrat, takže ti ho zakážu! Co takhle bojovat proti covidu a ne proti ženám," pustila se Ewa Farna na svém Instagramu ostře do zákazu potratů v Polsku!

Iniciativa zpěvačky měla ihned obrovskou odezvu, a to zvláště u jejich polských fanoušků, kteří tvrdí, že přesně hlas celebrit je u nich v zemi nyní potřeba!

"To je to, co potřebujeme, hlas veřejně známých osobností, které se nebojí vyjádřit svůj vlastní názor! Protože je to naše společná věc! Bravo," shodují se sledující zpěvačky v komentářích.

Jak se ale situace v sousední zemi vyvine a zda protesty povedou k lepším zítřkům, je aktuálně opravdu ve hvězdách...

 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky