V pražské čtvrti Nový svět už dlouhou dobu žijí umělci a další bohémové, kteří chtějí bydlet stranou městského ruchu. Není proto divu, že se mu někdy přezdívá “pražský Montmartre”. Právě zde našla domov také herečka Alena Mihulová. Domek v malé uličce původně koupil její již zesnulý manžel, režisér Karel Kachyňa. Zamýšlel jej věnovat své dceři z předchozího manželství Elišce, k tomu ale nakonec nedošlo.

Ukázalo se totiž, že je domek ve skutečně špatném stavu a bude zapotřebí velká rekonstrukce a skutečně hodně práce, než bude znovu obyvatelný. Mezitím si ovšem umělcova dcera našla jiné bydlení. Možná, že k tomu ale měla jiné důvody, než to, že se jí nechtělo čekat na dokončení oprav.

V domě byla márnice i katovna

Domek, který dodnes má na střeše dva malé kovové křížky, totiž původně byl součástí kapucínského lazaretu a sloužil jako márnice. Uložit se zde dalo až třicet nebožtíků. Nějakou dobu v budově údajně žil také městský kat. Pokud je tak někdo pověrčivý, nejspíš by se mu takové bydlení vůbec nezamlouvalo.

“Manžel byl šikovný a manuálně zručný, dole v domě je dílna, kterou si vybudoval. Uměl pracovat se dřevem, s kovem a vyrobil tady spoustu věcí. Dům je takový, jaký si ho manžel vysnil a vytvořil,” uvedla pro server iDNES.cz Alena Mihulová, která si na podivnou atmosféru v domě rychle zvykla a vychovala v něm také dceru Karolínu.

“Naše ložnice je komnata pro osm mrtvol a Karolínin pokojíček pro šest mrtvol, což zní možná hrozivě, ale hezky se tady bydlí, takže je nám to jedno,“ prozradila pro televizi Barrandov s tím, že v domě zůstala i po manželově smrti, a to i přes to, že se v něm čas od času dějí divné věci.

Na zvonek zvoní duchové

“Jednou v noci v takové té hodině mezi psem a vlkem někdo zazvonil. Před dveřmi stál člověk a říkal, že jde navštívit tatínka. Manžel mu řekl, že tady nikdo jiný nebydlí, ale ten člověk  trval na svém. A tak se Karel zeptal: A kdo je váš tatínek? Tatínek je hradní kat,” popsala událost, ze které tuhne krev v žilách.

Zpěvačka Ewa Farna a její manžel Martin Chobot tak získali nemovitost ve skutečně osobité čtvrti s nezapomenutelnou atmosférou. V domě sice podle sousedů bydlet neplánují, zato však vyvolávají v ostatních obyvatelích ulice obavy, aby rekonstrukce příliš nezměnila ráz místa, kde se zastavil čas.

Herečka Alena Mihulová, která dobře ví, o který dům se jedná, si ale myslí, že se manželé rekonstrukce zhostili skvěle. “Bohužel tady jsou každé opravy velice náročné, je to tu prakticky nedostupné. Rozhodně bych nikoho nevinila, protože někdy není jiná možnost se sem dostat. A když je třeba bagr, ten ničím nenahradíte,” pokrčila rameny pro server Expres.cz.

Související články