Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Eva tropí hlouposti: hlavní roli měla hrát Mandlová, ale rozzuřila režiséra

Oldřich Nový, Adina Mandlová
Oldřich Nový, Adina Mandlová
Zdroj: profimedia

"Pšt, jde se loupit." Legendární hláška ještě z filmu Eva topí hlouposti, kde si zahrála dvojice Nataša Gollová a Oldřich Nový režiséra Martina Friče, dodnes kouzlí úsměv na tváři. Film je považován za první pořádnou "crazy" komedii u nás a podle tehdejších kritiků výkon Gollové je konečně inteligentním skečem, oproti tomu pochybnému, co dosud prováděla Věra Ferbasová.

A je fakt, že na Nataši Gollové můžeme jen oči nechat. Co záběr, to až cirkusové kousky. Ty však svou elegancí vyrovnává právě Oldřich Nový, jehož postava dostala do vínku perfektní repliky scénáristy Vladimíra Peroutky. "Pa, teto Pa" je jen jednou z nich. Scénárista se inspiroval předlohou, kterou v pouhých šestnácti letech napsala Fan Vavřincová pod názvem Patsy tropí hlouposti. Román na pokračování vycházel v časopise Ahoj v roce 1936. O tři roky později měl již film svou premiéru.

Zrada od herečky

Je až neuvěřitelné, že původně měla bláznivou Evu hrát Adina Mandlová. Té totiž režisér Frič tuto roli nabídl jako první. Ta však odmítla, protože slíbila účinkování Otakaru Vávrovi ve snímku Kouzelný dům. Podle vzpomínek Adiny Mandlové v její knize "Dneska už se tomu směju" se Frič rozzuřil tak, že to bral jako zradu a přestal se s půvabnou Madlovou přátelit. Adina však věděla své a předpokládala, že by jí role nesedla. Na roli tak doporučila svou kamarádku Gollovou, která měla větší komediální vlohy.

Film byl natočen za pouhých 14 dní, kdy se herci vůbec nedostali ven z ateliérů. Dokonce i stromy byly pouhými uříznutými pahýly. To ale nebránilo tomu, aby si celý štáb natáčení užíval. Je zajímavostí, že v protektorátním filmu zazní angličtina. Jsou to však jen pouze nesmyslně poskládaná slovíčka, které Oldřich Nový někde zaslechl a nyní je mohl, v roli falešného hraběte, použít. Naštěstí film zakázán nebyl a dodnes si můžeme připomenout, jak chutná bláznivé a plně prožité mládí.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky