Eva Pilarová byla velká bojovnice. Nejen, že překonala rakovinu, ale v posledních letech často bojovala s nejrůznějšími nemocemi, které jí ubíraly sílu. Slavný spisovatel František Škvorecký ji přezdíval Ellou Fitzgerald, kolegové jí milovali a hudební svět jí ležel u nohou. Dnes by oslavila 82. narozeniny.
Eva se narodila 9. srpna 1939 v Brně ve válečné době. Její otec vlastnil krejčovství a i maminka velmi ráda šila. Její rodina byla pobožná a k víře vedla i Evu. Sama později příznala, že to bylo to, co ji dodávalo sílu, když bojovala s rakovinou. Po válce, při drancování ruskými vojsky, jim zazpívala ruskou hymnu a oni byli jejím talentem tak ohromeni, že nechali ji i její rodinu být. Na rozdíl třeba od Květy Fialové, kterou znásilnili.
Už na základní škole navštěvovala dětský pěvecký sbor, kde nazpívala první nahrávky lidových písní. Snila o konzervatoři, což ale její maminka nedovolila a Eva musela vystudovat hospodářskou školu. Po maturitě však šla na JAMU, kde se její pěvecký talent rozvinul naplno. Táhlo ji to k jazzu a swingu.
Pilař ji opustil krátce po porodu syna
Roku 1960 se seznámila s Milanem Pilařem, se kterým začala chodit a který ji dostal do Semaforu. Kvůli silnému brněnskému přízvuku se jí Suchý se Šlitrem neprve smáli, ale nakonec dali jejímu talentu šanci. Eva si vzala Pilara za muže.
O dva roky později se jim narodil syn Milan. Otec dítěte však o rodinu příliš nejevil zájem a tři měsíce po porodu jel na zájezd do zahraničí, ze kterého se už nevrátil a Evu s malým miminkem nechal v Čechách samotnou. Kromě toho, že byla bez prostředků, vydírala ji STB a nemohla zpívat za hranicemi.
„Zůstal v Německu. A tím pádem já už nemohla nikam. Měla jsem tehdy nabídku jet se skvělými zahraničními muzikanty na turné po USA. Jenže z toho sešlo, protože Pilar se nevrátil, a mně samozřejmě okamžitě vzali pas. A bylo po všem,“ prozradila Blesku.
Pilarová se však nevzdala a vystupovala několik let se Semaforem, kde patřila mezi hvězdy. Mezi největší hity, které nazpívala, patřily duety s Karlem Gottem Je nebezpečné dotýkat se hvězd nebo píseň s Waldemarem Matuškou Tam za vodou v rákosí.
Eva sice nemohla do zahraničí, ale to jí nezabránilo bodovat na našem rybníčku. Třikrát dokonce vyhrála Zlatého slavíka a bodovala také na všemožných festivalech. I ona po čase mohla začít jezdit do zahraničí a stát se světovou hvězdou.
Druhý manžel emigroval také
Bohužel se však i podruhé špatně vdala. Její manžel Jaromír Mayer totiž také emigroval. Sice to bylo v době, kdy už nebyli svoji, i tak to ale její život opět poznamenalo. Další tragickou událostí byla smrt kapely. Ta zemřela při leteckém neštěstí.
V sedmdesátých letech udělala zpěvačka chybu, které do smrti litovala, podpsala totiž Antichartu. Nikdy však na rozdíl od jiných netvrdila, že nevěděla, co podepisuje, ale přiznala svou chybu. Opakovaně se za tento svůj omyl omlouvala.
Posledním a životním mužem Evy Pilarové byl tanečník Jan Kolomazník, který se o ni až do smrti krásně staral.
V devadesátých letech jí začalo kolabovat zdraví a byla jí diagnostikována rakovina. Lékaři jí dávali maximálně dva roky života. Eva však s nemocí bojovala za pomoci lékařů, bylinek, léčitelů a modliteb. Nakonec se z ní vylízala a žila mnohem déle.
V roce 2009 získala od prezidenta Václava Klause vyznamenání Za zásluhy a prožívala šťastné umělecké období. Věnovala se také fotografování a vaření. Vydala nejednu kuchařku. Nakonec zemřela roku 2020 na selhání ledvin.