Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva se vzali v roce 2004. Znali se ale už dávno předtím, konkrétně od 80. let, kdy společně pracovali v armádě. Tehdy mezi nimi ale jiskra nepřeskočila. Jak totiž Pavel uvedl před časem v rozhovoru pro Mladou frontu DNES, bál se, že by mezi ostatními muži nemusel mít u Evy šanci.

Zaujal ji až s knírem

„Hned, když přišla na prostějovskou ubytovnu, někdy v roce 1985. Hezká holka, kterou neustále obklopoval houf obdivovatelů v modrých uniformách. Získat její přízeň v tvrdé konkurenci by mě tehdy stálo hodně úsilí s nejistým výsledkem... A jako výsadkář jsem to ani neměl zapotřebí. A také, pravda, v té době jsem ještě neměl knír,” smál se Petr Pavel a odkazoval tak na slova své manželky, která řekla, že ji její manžel zaujal až výrazně později, když si právě černý knír nechal narůst.

Rychlý spád

Zato u předchozího českého prezidenta Miloše Zemana a jeho manželky Ivany probíhalo sbližování podstatně rychleji. A dalo by se říct, že hlavně díky Ivaně, která měla podle všeho na Zemana zálusk. Ivana, tehdy ještě Bednarčíková, na začátku 90. let zaznamenala, že Miloš Zeman shání sekretářku. Nelenila a nabídla se, že na pozici nastoupí. Dokonce kvůli práci podle Aha! zanechala studií. A vyplatilo se. Kromě práce se totiž velmi brzy začala se Zemanem velmi sbližovat. Tři roky na to si dvojice řekla na Novoměstské radnici své „ano” a o pár měsíců později přivítali na světě svou dceru Kateřinu.

Na první pohled dokonalé manželství mělo ale jistý čas k pohádce velmi daleko. A to zhruba mezi lety 2002 a 2012. V tomto období totiž žili manželé odděleně. Miloš Zeman trávil čas na Vysočině a Ivana Zemanová žila s dcerou v Praze. Společně začali opět žít až ve chvíli, kdy Zeman nastoupil do úřadu.

Související články