Sourozenci Romanovi v 60. letech vládli kluzištím. Byli neporazitelní: čtyřikrát po sobě získali titul mistrů světa (1962–1965) a dvakrát mistrů Evropy! (Tance na ledě tehdy ještě nebyly olympijským sportem.) S amatérským krasobruslením pár skončil, když bylo Evě 19 a Pavlovi 22 let. Prostě už vyhráli, co se dalo, a ztráceli motivaci.

Režim jim dovolil přejít do americké lední revue Holiday on Ice, kde oba potkali své lásky: Pavel Švýcarku Sonju Grandovou, Eva Američana Jacka Grahama. Pavel se bohužel v 29 letech zabil v Tennessee při autonehodě. Eva pak s Jackem – ledovým klaunem a cvičitelem zvířat – projela USA, pár žil i v Texasu a pak v Anglii.

V roce 2001 se přestěhovali do Lipnice u Rokycan, kde Eva pečovala o maminku. Po její smrti v roce 2005 se manželé vrátili do Anglie.

Dnešní dny ale bohužel trávím sama,“ řekla nám Eva Graham-Romanová. „Jackie zemřel před dvěma a půl roky. Po 46 letech krásného manželství si pořád těžko zvykám na život bez něj. Vrátila jsem se ale zas ke sportu, pětkrát týdně chodím plavat, hraju tenis a bruslím na inlinech. K tomu mám velkou zahradu a skleník, práce je bohatě. Jackie miloval okrasné holuby, tak jsem si z těch sedmdesáti, co míval, nechala aspoň dvacet; to pro radost stačí. Jako všichni starší lidé se těším z hezkých a veselých vzpomínek – jsem vděčná, že jich mám tolik.“ Paní Eva si z úspěchů nejvíc váží vítězství na MS v Praze, protože bylo absolutně nečekané. „Těch dalších tří vítězství si též považuji, ale zase z jiného důvodu – totiž že se nám podařilo tituly obhájit: neradi bychom zklamali nejen sami sebe, ale hlavně všechny naše fanoušky. Dodnes jsem jim vděčná.“

Čím to, že nyní nemáme tak úspěšné krasobruslaře?

Možná je to tím, že věnovat se úspěšně jakémukoli sportu vyžaduje hodiny tréninku, obětavost rodiny, vytrvalost, v dnešní době i hodně peněz, a úspěch není nikdy zaručený. Člověk musí svůj sport opravdu milovat a vše mu s radostí obětovat – jinak to nemá smysl,“ dodává legendární krasobruslařka.

TAK ŠEL ČAS

1946 - Narodila se 27. ledna v Olomouci.

1962 - Spolu s bratrem Pavlem získává první titul mistryně světa v tancích na ledě (pak ještě třikrát).

1965 - S bratrem odchází do americké lední revue Holiday on Ice.

1972 - Pavel umírá při autonehodě. Eva je už v té době vdaná za komika na bruslích a cvičitele zvířat Jacka Grahama.

2001 - Manželé se stěhují do Lipnice pečovat o Evinu matku. Po její smrti (2005) se vracejí do Anglie.

2014 - Umírá Evin manžel Graham, Eva trvale zůstává v Anglii.