Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Eva Braunová: Měla na Hitlera velký vliv, bohužel svou moc využila úplně jinak

Eva Braunová
Eva Braunová
Zdroj: Pinterest
Eva Braunová

Na pozadí hrůz druhé světové války stojí velké milostné příběhy. Eva Braunová byla přímo u zdroje, ale svůj vliv nikdy nevyužila.

Zalíbení

Eva Braunová se narodila v Mnichově roku 1912 jako prostřední dítě německého učitele Friedricha Brauna a jeho ženy Franzisky. Navštěvovala klášterní školu a rodiče jí nedávali kapesné, veškerá zábava tak byla Evě zapovězená. Tajně si proto našla brigádu v zapadlém fotoateliéru u Heinricha Hoffmanna. V roce 1929 vešel do obchodu sám Hitler. Politickým děním nepolíbená mladá dívka v něm nepoznala dravého agitátora. O téměř čtvrt století starší muž si i beze slov získal její srdce a ona se o všechny dojmy detailně dělila se svým deníkem. Letmé pohledy a vzájemnou náklonnost prokládali občasnými večeřemi a dlouhými procházkami, vztah ale neměl Hitler na rozdíl od Evy v plánu.

Eva Braunová Eva Braunová Zdroj: Pinterest

S pistolí u hlavy

Eva se jevila jako naivní dívka, která se umí jen koketně usmívat. Na Hitlera šla přes výhružky, které v roce 1932 vyeskalovaly v pokus o sebevraždu. Otcovou pistolí se střelila přímo do hrudi, ale jako zázrakem přežila. O jejím záměru se může dlouze spekulovat, každopádně přilákala pozornost svého vyvoleného, který ji po dramatickém incidentu přijal jako svou milenku a zahrnoval ji vším možným luxusem. Během jejich vztahu se podobná taktika Evě vyplatila ještě mnohokrát, ale už nikdy nevzala do ruky zbraň. Vsadila na scény, pláč a vydírání. V roce 1935 propadla dočasně obavám, že se jí Hitler už neozve a předávkovala se prášky na spaní. Přežila a jako náplast na způsobené šrámy dostala honosnou vilu a vytoužené místo v Berghofu.

Pohled do soukromí

Hitler si velmi cenil svého soukromí. Eva se díky své dlouholeté zkušenosti z fotoateliéru stala jeho dvorní dokumentaristkou. Fotila a natáčela téměř každý jeho krok a vytvářela dokonalou image, kterou se prezentoval na veřejnosti - ohromný milovník dětí a zvířat, vřelý muž, rodinný typ. Dnes jsou všechny přeživší materiály unikátními střípky z jeho života. Už v době druhé světové války se za momentky z Hitlerova života platilo zlatem a pro Evu to představovalo nadstandardní příjem. Za několikaminutový záznam inkasovala i závratných 20 tisíc marek.

Naivka jen na oko

Jako mladá dívka se Eva o politiku nezajímala. Jak ale po boku Hitlera stoupala směrem vzhůru a pohybovala se ve vyšších společenských kruzích, stala se jeho věrnou pobočnicí a posluchačkou. Byla u většiny důležitých jednání a rozhovorů a určovala, kdo bude pozván do sídla v Berchtesgadenu. Albert Speer i Joseph Geobbles se jí marně snažili vetřít do přízně. Byla příliš chytrá na to, aby si "Hitlerovy psy" nechala přirůst k srdci. Čím spletitější byly její plány, tím víc ke svému muži vzhlížela a sdílela jeho nadšení pro hrdinský odchod. Zahladila stopy po své rodině a žili jen pro sebe. Důkazem je i to, že se vdala 30. dubna 1945 a to pouhý den po účelné popravě svého švagra, který už nevydržel tlak a vydal se za hranice. Evino euforické štěstí ale nemělo dlouhého trvání, hned druhý den společně s Hitlerem spáchala sebevraždu.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU