Život v USA

Eva a Vašek získali za oceánem pracovní povolení, ke kterému vedla opravdu dlouhá cesta. „Abychom vyřídili všechno potřebné, museli jsme si najmout právníka, za kterého zaplatili asi 70 tisíc korun. Obsahem bylo asi patnáct kilo dokumentů,“ zavzpomínal na hektické období Vašek pro web Prima Ženy. Po absolvování několika úřednických pohovorů dostali zelenou kartu, kterou má i jejich dcera. „To nám rozvázalo ruce, od té doby můžeme velice jednoduše létat do USA a do Evropy bez prohlídek a kontrol na letišti. Bez povolení nebo zelené karty bych nikomu nedoporučoval v Americe pracovat nebo koncertovat. Někteří naši umělci to dělají, ale strašně tím riskují. Pokud by je chytili, byli by okamžitě deportováni a minimálně na dvacet let by měli zákaz vstupu do USA,“ promluvil o náročné problematice Vašek.

Na život v Americe nedá dopustit. „Všechno je tam jednodušší a zákony se na rozdíl od České republiky opravdu dodržují. Když nám před třemi lety náš dům na Floridě srovnal hurikán se zemí, tak nám stát poslal bez vyplňování dotazníků na opravu domu 18 tisíc dolarů. Žádné papíry, žádné komise, jen jeden zástupce státní pojišťovny a do týdne od jeho návštěvy jsme měli peníze na účtu,“ přiblížil místní poměry.

Konec Evy a Vaška

Duo Eva a Vašek je nyní už minulostí. Půvabná brunetka se vydala na sólo kariéru. Důvod byl velmi praktický. „Na sólovou dráhu jsem Evu začal připravovat, když dosáhla svých pětačtyřiceti let. Důvod byl prostý, jsem o sedmnáct let starší, za pár týdnů mi bude sedmdesát. Říkal jsem si, co by nastalo, kdyby se se mnou něco stalo. To by se Eva na pódiích musela představovat jako Eva bez Vaška? Proto nastoupila na sólovou dráhu,“ vysvětlil pyšný manžel. „Ona má krásný dar širokého hlasu postaveného na dechu, jako sólová zpěvačka je dokonalá. V současné době zpívá v sedmi jazycích pro publikum, pro které je jazyk mateřským,“ vyzdvihl kvality své ženy.

Vánoce odděleně

V Americe tráví celá rodina čas od října do dubna. Letošní rok se ovšem po více než deseti letech rozdělí. Vašek zůstal v České republice a Eva s dcerou Evičkou odcestovaly do USA samotné. „Zatímco se Eva s Evičkou vrátily do našeho domečku na Floridě, já tady vyfasoval zimní bundu od syna, a tak už je mi také slušně. Žil jsem více než deset let na Floridě při třiceti stupních jen v tričku a kraťasech, tak si po dlouhé době zvykám na zimu,“ přiblížil své pocity Vašek.

Láska jako z filmu

Evu a Vaška dělí od sebe více než sedmnáct let. Pár se seznámil tak trochu netradičním způsobem. Vše odstartovala zvídavá otázka maminky Evy. „Vašek dříve hrál se svojí skupinou po různých akcích a na jedné z nich se setkal s mojí mamkou, která se v jednom podniku starala o kulturu. Tenkrát přinesla muzikantům kávu a zajímalo ji, proč nemají zpěvačku. Zároveň Vaškovi řekla, že má doma jednu studentku konzervatoře. Tehdy jsem studovala klavír a klasický zpěv. Výsledek byl takový, že mě ve tři ráno vzbudila s tím, že možná budu zpívat s kapelou Surf. Měla jsem zrovna před maturitou a do rána jsem nezamhouřila oči,“ zavzpomínala v rozhovoru pro AHA! Eva.

Související články