Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Kdo jsou vítězové Eurovize? Píseň od Kalush Orchestra nese poselství Ukrajině

Eurovize 2022
Eurovize 2022
Zdroj: Profimedia
Eurovize 2022

Eurovize 2022 zná svého vítěze. Soutěž vyhrála ukrajinská skupina Kalush Orchestra se svou písní Stefania, která nesla hluboké poselství v textu. Jedná se totiž o nepsanou hymnu ukrajinského národa, který pustoší válka. Ukrajina ale původně vyslala jinou reprezentantku, která musela odstoupit z politických důvodů. 

Eurovizi 2022 letos za Českou republiku odjela reprezentovat dcera Dominika Haška, Dominika Hašková, se svou kapelou We are Domi. Ačkoliv mladá hvězda dělala vše, aby se dostala na první příčky v hodnocení u poroty, nakonec skončila na 22. místě.

Vítězem se stala ukrajinská skupina Kalush Orchestra, která patřila od začátku k největším favoritům soutěže a tento titul nakonec obhájila a od porotců získala největší počet bodů.

Původně měli Ukrajinci vybranou jinou delegátku, raperku a účastnici reality show Alinu Pašovou. Ta ale udělala zásadní chybu a tím si definitivně zavřela brány do Eurovize. 

Třetí vítězství Ukrajiny

Devětadvacetiletá Alina Pašová musela ze soutěže odstoupit poté, co se ukázalo, že navštívila okupovaný Krym. Informace vyvolala vlnu pobouření a místo ní dostali šanci vystoupit Kalush Orchestra.

Folk-rapová skupina ze západu přitom nepřinesla své zemi zdaleka první úspěch ve světové soutěži. Ukrajina vyhrála Eurovizi celkem třikrát.

Poprvé v roce 2004, kdy si výhru odnesla zpěvačka Ruslana s písní Wild Dances. V roce 2016 vyhrála zpěvačka Džamala se skladbou 1944, která pojednávala o krymských Tatarech, kteří byli deportováni sovětským režimem za druhé světové války. Píseň tehdy svou tematikou vzbudila kontroverzní reakce.

Abbu a Celine Dion nikdo nepřekonal

Historicky první ročník Eurovize se konal v květnu roku 1956. Za nejslavnějšího vítěze v historii je ovšem dodnes považována švédská skupina ABBA, která v roce 1974 představila veřejnosti svůj hit Waterloo a rozjela díky tomu světovou kariéru. 

Mezi další věhlasné tváře ECS rozhodně patří Céline Dion, reprezentantka Švýcarska z roku 1988. Dion tehdy nahadila Lenku Filipovou, která v komunistickém režimu nedostala povolení vycestovat.

Česká republika se Eurovize poprvé zúčastnila až v roce 2007 s kapelou Kabát a nedočkala se příliš velikého úspěchu. S jediným bodem od Estonska se Kabáti umístili na posledním místě. Doposud nejlepšího výsledku dosáhl Mikolas Josef se šestou příčkou z roku 2018.

Největší úspěch měl na Eurovizi zatím Mikolas Josef

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky