Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Z Krkonoš ke zlatým medailím: Ester Ledecká se svého snu držela odmala

Ester Ledecká
Ester Ledecká
Zdroj: Profimedia
Ester Ledecká

Česká lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká je jednou z nejvýraznějších osobností české sportovní scény. První velký úspěch zaznamenala už v roce 2012 a od té doby sbírá jednu medaili za druhou. Rodiče jí na cestě za splněním jejího snu doprovázeli už od dětství a poskytli jí skvělé zázemí, ve kterém se mohla soustředit prakticky jen na svůj oblíbený sport. Svá dětská léta tak trávila zcela jinak než její vrstevníci. 

Je jí jen 26 let, ale její jméno zná celý svět. Česká lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká v současné době patří ve své disciplíně k absolutním špičkám. První zlatou medaili získala v  roce 2012 v Mistrovství České republiky ve snowboardingu. Druhou pak v roce 2013 na juniorském mistrovství, kde se umístila na prvním místě rovnou ve dvou snowboardových disciplínách. O rok později už soutěžila na Zimních olympijských hrách v Soči, odkud si ale tenkrát ještě zlatou medaili nedovezla. 

V letech 2015 a 2017 získala další dvě zlaté medaile na Mistrovství světa ve snowboardingu. Největší úspěch pro ní ale bezpochyby nastal v roce 2018, kdy se zúčastnila Zimních olympijských her v Pchjongčchangu, kde zvítězila jak v lyžařském super-G, tak i v paralelním obřím slalomu na snowboardu. Díky tomu se stala vůbec první olympioničkou, které se něco takového podařilo. Prozatím poslední zlato získala i během olympiády v Pekingu v roce 2022. 

Odmala věděla, co chce dělat

Ester Ledecká si už od útlého dětství rozuměla se sněhem, na kterém se cítila jako ryba ve vodě. Lyžování a snowboard se tak velmi brzy staly jejími nejlepšími přáteli. A díky rodičům se svému koníčku mohla věnovat takřka celou zimu. „Když prostě v Krkonoších napadnul sníh, sbalili jsme se a na čtyři měsíce tam odjeli, než zase slezl. A tenhle systém nám škola pěkně nabourala!” nechal se se smíchem před lety slyšet pro Blesk  tatínek Ester Ledecké, zpěvák Janek Ledecký. 

Rodiče se tedy rozhodli namísto školy učit děti doma, což jim dávala ohromnou volnost a svobodu. „Zvládli jsme i matiku, ačkoliv tam jsem byl vždycky před dětma tak o tři strany napřed. Ony rychle pochopily, že tu povinnou látku zvládneme doma probrat za hodinu a půl denně, dýl se totiž žádné dítě stejně nedokáže soustředit. A tím víc času nám díky tomu zbývalo na ty opravdu důležitý věci, jako je kreslení, lyžování,” dodal ještě známý zpěvák a pyšný otec.

Dětství za miliony

Janek Ledecký byl odhodlaný své děti podpořit na maximum, a to pochopitelně i finančně. Než se ale Ester Ledecká stala tím, kým je dnes, stála svého tatínka pořádný balík. „Když jí bylo osmnáct, tak si nechala sepsat, kolik stály poslední tři sezony – od patnácti se začínají jezdit juniorské soutěže, a když to chcete dělat na profesionální úrovni, tak je lyžování nejdražší sport vůbec,” prozradil Ledecký, který pokračoval s tím, že každá sezona stála několik milionů korun. 

Když si ale Ester začala sportem vydělávat, tatínkovi jeho podporu vrátila se vší parádou. K narozeninám mu pak nadělila vytouženého mustanga. 

Zdroj: blesk.cz, idnes.cz

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky