V obou případech bude řeč o manželech. S tím rozdílem, že s prvním slovenská herečka zažívala doslova peklo a toho druhého nesmírně oplakala. Jak jen se člověk může zmýlit, když hledá pravou lásku? V případě Vašáryové velmi. 

Předtím, než se podruhé a šťastně vdala, trpěla. Svého prvního muže Ivana Horského si vzala po pouhých třech týdnech známosti. Mluvila o něm jako o impozantním muži. Jenže manželství bylo plné žárlivých scén a psychického nátlaku. Blízké okolí dokonce tvrdí, že nechyběly ani facky a sem tam nějaká bitka. 

„Otce velmi trápily vlastnické sklony mého prvního manžela, který na moji kariéru žárlil,“ vypráví slovenská herečka v knize Emília V a ti druzí. 

Ivan Emíliu bil a na každého žárlil

Na tuto dobu se dobře pamatuje i herec Juraj Slezáček. „Ivan se k Emílii choval jako hrubián. Hodně ji bil a žárlil na každého,” uvádí web blesk.cz.

K tomu všemu lékaři Vašáryové predikovali, že nebude moct mít děti. Její manžel měl z předchozího vztahu dceru Evu, kterou dodnes bere Emília jako vlastní. Nicméně prognózy lékařům nevyšly a ze vztahu vzešel syn Tomáš.  

Ten při probíhajícím rozvodu, který se táhnul celých sedm let a celkem čítal šestnáct stání, protože se Horský rozvést odmítal, stál pevně za svou matkou. V den svých osmnáctých narozenin si navíc, aniž by to komukoliv řekl, nechal změnit příjmení na Vašáry. 

Lasica zemřel přímo na pódiu

Druhé manželství bylo už pro Emíliu šťastné. Vzala si scénografa a kostýmního výtvarníka Milana Čolbu. S ním konečně nalezla klid a mír a narodil se jim syn Juraj. Ačkoliv už je několik let vdovou, po své druhé lásce si stále stýská. „Prožili jsme spolu šestatřicet let, znali jsme se i dlouho předtím, než jsme se stali manželi. Jak se říká, že čas všechno zahojí, tak to v mém případě neplatí,“ sdělila webu zeny.iprima.cz Vášáryová.

Ani její mladší sestra Magda nenašla lásku na první dobrou. Rozvod se slovenským hercem Dušanem Jamrichem se konal v roce 1977. Podruhé štěstí zkusila s Milanem Lasicou a jejich romance trvala až do jeho smrti na jevištním pódiu během výročního koncertu Bratislava Hot Serenaders v roce 2021. Při posledním vystoupení, kdy zpíval píseň Ja som optimista, se uklonil, sesunul se k zemi a už se ho nepodařilo oživit. Údajně za to mohla náhlá porucha srdečního rytmu. 

Sestry jsou spolu zadobře

Mezi sebou ale mají sestry Vašáryové nadmíru dobré vztahy. Samozřejmě zde nechyběly v dětství pošťuchovačky a naschvály, obzvláště, když starší Emília musela hlídat mladší Magdu. „Občas mně ji pověsili na krk, aby na mě dávala pozor. Pak mě posadila na živý plot, abych jí neodešla. Vykašlala se na mě a jela pryč s kamarádkami,“ vzpomíná v dokumentu Neobyčejné životy Magda Vašáryová. 

„Vždy jsem ji tiše odložila, aby nám dala svatý pokoj a my si mohly dělat, co chceme,“ přiznává nekalou sesterskou praktiku potutelně Emília. „Já jsem byla to sluníčko vysmáté a ona byla pravý opak. Pokaždé, když ji volali, že se jde fotografovat, nejdřív brečela, pak měla opuchlé oči a na všech fotkách pak byla odulá,“ vykládá o tom, jak rodinka fungovala Magda. 

Když se v roce 1989 udál převrat, zkoušely se obě aktivně angažovat v politice. Emília se ale po čase vrátila zpátky k herectví. Zato Magda svou politickou kariéru rozjela naplno, a kromě velvyslaneckých funkcí v Rakousku a Polsku a funkci státní tajemnice slovenského ministra zahraničních věcí, dokonce kandidovala na Slovensku i na post prezidentky.

Související články