Elizabeth Bress se narodila v roce 1978 v bolivijském Santa Cruz de la Sierra. Již odmalička projevovala zájem o uměleckou činnost, měla ji ostatně v genech, neboť její matka je dramatička a básnířka. Dívka ale směřovala spíš k hraní a recitování a nebylo školní produkce, ve které by neúčinkovala.

Její umělecké ambice nezbrzdila ani vážná překážka, kterou jí osud postavil do cesty. Tou překážkou byla vrozená vada pravé nohy, která po sedmi neúspěšných operacích vyústila až v nutnost nohu pod kolenem amputovat. Operace, která by jiného pacienta, zvlášť v tak citlivém věku, ranila, tehdy jedenáctiletou Elizabeth jen posílila v přesvědčení, že dosáhne svých cílů navzdory nepříznivým okolnostem.

Herecká dráha

Elizabeth nejdříve vystudovala marketing na bolivijské univerzitě, ale pak se rozhodla pokračovat ve svém dětském snu a věnovat se umění. Přesídlila proto do New Yorku, kde začala pracovat jako produkční pro filmovou společnost. Ale touha hrát ji neopustila, a proto se začala se vší vážností připravovat na hereckou dráhu. Studovala uznávanou Strasbergovu hereckou metodu a začala působit ve filmových i divadelních produkcích. To vše zvládala již s protézou, která jí nezabránila ani účastnit se Miss Bolívie International 2004, kterou jako první dívka s amputovanou nohou vyhrála. To ji nasměrovalo i do oblasti modelingu.

Její herecká kariéra ji přivedla do Los Angeles, které se pro její další život, a to nejen profesní, ukázalo jako naprosto zásadní a osudové místo. V roce 2006 zde totiž začala pracovat jako obchodní zástupkyně firmy se zdravotními pomůckami. A odtud byl už jenom krůček k jejímu současnému působišti. V roce 2008 se setkala s Jeffreym VonderHaarem, který rychle odhadl její potenciál a správně usoudil, že díky svému vzdělání, osobní zkušenosti, touze pomáhat druhým i silné pracovní etice bude přínosem pro jeho firmu SOS Medical. Přijal ji, a Elizabeth se ve firmě rychle stala řídící partnerkou. Firma, jejíž celé jméno zní Specialized Orthopedic Solutions neboli Specializovaná ortopedická řešení, vznikla v roce 2003 a kromě zdravotního vybavení poskytuje klientům z celé střední a jižní Kalifornie také perfektní zákaznický servis. Její sortiment tvoří pomůcky pro lidi s problémy pohybového aparátu – berle, ortézy, invalidní vozíky. V roce 2013 firma z Elizabethiny iniciativy založila oddělení protéz, poskytující pacientům po amputaci vše, co jim může ulehčit život.

Osudové setkání

Ale setkání s Jeffreym bylo pro Elizabeth klíčové nejen po pracovní stránce. Dnes jsou manželi a rodiči dvou malých synů. Elizabeth se stala prezidentkou společnosti SOS Medical, kterou s manželem spoluvlastní. Nezapomíná ale ani na ty méně šťastné – společně se svým mužem je spoluzakladatelkou neziskové organizace Sending out an SOS, která pomáhá nízkopříjmovým pacientům s amputacemi dosáhnout na kvalitní péči a poskytuje jim informační a finanční podporu. Oba manželé jsou také v představenstvu neziskové organizace Ayuda, která pomáhá osiřelým dětem v Latinské Americe. Elizabeth také podporuje organizaci, která v její rodné Bolívii pomáhá lidem po amputaci postavit se zpět na nohy.

Elizabeth dnes žije s manželem a dětmi v kalifornském Calabasas a kromě práce pro ni nejvíc znamená rodinný život. Její instagramový účet je plný fotek zachycujících ji i její nejbližší při nejrůznějších aktivitách. Nikoho by při pohledu na snímky nenapadlo, čím musela malá dívka v rodné Bolívii projít.