Eduard Klezla vystudoval operní zpěv a podílel se na tvorbě hned několika hudebních muzikálů. Mimo to se věnoval i pedagogické činnosti na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze. V současné době na konzervatoři působí jako ředitel. Klezla je známý jako hlasový expert po celém světě. Spolupracoval na úspěšných muzikálech Dracula, Evita, Kleopatra či Rebelové.

Klezla vs. Kraus

Obávaný porotce byl nekompromisní i jako pedagog. Nejspíše právě díky své upřímnosti přišel do křížku se známým zpěvákem Davidem Krausem. Syn populárního moderátora na Klezlu poslal dokonce inspekci.

„Tohle je opravdu nebezpečný člověk a pro lidi, co mají talent obzvlášť. Dokud bude ušit na Konzervatoři Jaroslava Ježka, já mu budu dělat ostudu, protože on ubližuje lidem pořád stejně. Pozor na něj. Je to hlavně dobrý herec a velký lhář,“ napsal k fotografii Eduarda Klezly Kraus na svém soukromém facebookovém profilu.

„Nikdy bych se na člověka nezlobil jenom pro jeho názor. Tohle je ale zlá kreatura, která psychicky týrá žáky. A u mě likvidoval hlavně moji starou profesorku,“ pokračoval ve svém postu.

Zastání našel u partnerky Ondřeje Soukupa Lucie Šoralová. „Davide, máš recht v tom, že Klezla dokáže zničit člověka. Psychicky vydeptat. Mluvila jsem s pár lidma, kteří měli ještě léta po škola velké psychické problémy,“ připsala k příspěvku Šoralová s tím, že ale zpěvu rozumí a jí osobně pomohl.

Příspěvek okomentoval i zpěvák Daniel Hůlka. Ten se jako jeden z mála diskutujících Klezly zastal. „Je to výborný učitel a velmi dobrý člověk. Mluvím nejen z vlastní zkušenosti. A vám Davide nevěřím a myslím, že pomlouváte a z nějakého důvodu se snažíte škodit a ublížit,“ napsal svůj názor.

Inspekce a slova o bitce

"Já jsem tam měl velké problémy, pak tam byla inspekce ministerstva školství, na základě té inspekce jsem dostal individuální plán," vzpomínal David Kraus. "Pak mě Eduard Klezla na základě té inspekce nesměl hodnotit. Musel jít za dveře, když já jsem dělal ze zpěvu zkoušky," dodal.

Nenávist ke Klezlovi byla až tak silná, že si to s ním chtěl Kraus vyřídit po chlapsku. "Nejsem agresivní člověk, ale kdybych viděl tohoto člověka, potkal ho třeba v zelenině, tak dostane facku zezadu, až spadne do toho regálu," řekl.

Pedagog a porotce z oblíbené show měl na chování svého studenta zcela jasný názor. "Já se nebudu vyjadřovat k něčemu, co bylo úplně jinak, než je prezentováno. Já byl jeho ročníkový pedagog. Nevím, že by odcházel kvůli mně, bylo to kvůli maturitě z angličtiny, se zpěvem to nemělo nic společného. A opravdu se tím nebudu po dvanácti letech zabývat," řekl pro magazín Revue Eduard Klezla.

Sám ovšem přiznává, že je vždy důsledný. Ať už se jedná o práci porotce či pedagoga. „Já jsem velmi důsledný a požaduji, aby odvedený výkon byl maximální. Pokud mám nějaké výhrady, vždy je řeknu. Ale přezdívka „kat“ byla vždy úsměvná. V mých představách byl kat člověkem, který bezmyšlenkovitě vykonával rozsudek nad odsouzeným. Já však nemohu říci, že bych se rozhodoval bezmyšlenkovitě. V oboru, který vyučuji, je to téměř nemožné. Tam musíte mít vždy velmi jasný názor,“ řekl pro Novinky.

David Kraus nakonec konzervatoř nedostudoval. U zpěvu ovšem zůstal. Celou svou kariéru se potýká s tím, že ho lidé mají za protekčního syna. "Ono to tak částečně je. Myslím, že to není protekce, ale že když jsem přišel na začátku do vydavatelství, tak jsem je víc zajímal, než kdybych byl Franta Čáp z Nekvašic. Vždycky na to koukají takhle bulvárně. Může to být i na škodu, ale já s tím žiju celý život, takže s tím nemám problém," prozradil v show Drzá Diana na TV Óčko.

Od SuperStar do politiky

Bývalý porotce televizní soutěže Česko hledá SuperStar se v roce 2010 stal poradcem ministra školství Josefa Dobeše pro oblast uměleckého vzdělávání a hudebních konzervatoří. Na veřejných akcích se nekazuje. Věnuje se především práci na Konzervatoři Jaroslava Ježka.

Související články