Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Důchody v roce 2022 čeká změna, dotkne se výplatních termínů

Důchody 2022
Důchody 2022
Zdroj: Profimedia
Důchody 2022

Během příštího roku dojde k mírnému posunu celkem šesti termínů výplaty důchodů. Nejde přitom o žádný neznámý jev. Děje se tak pravidelně v důsledku státních svátků. Jak se změny projeví a co pro občany v penzi znamenají?

V některých měsících příštího roku neobdrží penzisté své důchody v termínu, na který byli v letošním roce zvyklí. Vyplácení důchodů totiž ovlivňují státní svátky. Každým rokem se tedy mohou výplatní termíny lišit v řádech několika málo dní. První změny se důchodci dočkají již letos. Jak uvádí web kurzy.cz, prosincové důchody, jejichž vyplacení připadá na 24. prosince, tedy Štědrý den, budou vyplaceny už 23. prosince. 

Mimořádné opatření

Ti penzisté, kteří pobírají důchod bezhotovostní formou, tedy připsáním na účet, vždy 2. či 4. dne v měsíci, se v příštím roce prvního důchodu dočkají 4. ledna. Výjimečně se na jejich účtech mohou peníze objevit až o den později. Kdo má na výplatu starobního důchodu stanovený vždy 6. den v měsíci, toho se žádná změna nedotkne.

Důchody v lednu dorazí o dva dny později kvůli mimořádnému opatření, podle kterého může Česká správa sociálního zabezpečení čerpat finanční prostředky na výplaty důchodů až od 4. ledna 2022. 

Změny výplatních termínů se v roce 2022 projeví šestkrát

Kromě ledna se změny termínů výplaty důchodů projeví také v dubnu, červenci a prosinci příštího roku. Důchody, které mají být vyplaceny 14. dubna, budou vyplaceny již 13. dubna. Ty, jež mají být připsány na účtech 16. dubna, se na nich objeví o dva dny dříve, tedy 14. dubna. Důchody s výplatním termínem stanoveným na 18. dubna pak penzisté zase obdrží až o den později. Namísto 6. července lidé v důchodu své peníze dostanou 7. července a na konci roku 23. prosince, i když jejich výplatní termín připadá až na Štědrý den 24. prosince. 

Vyplácení důchodů ma na starosti Česká správa sociálního zabezpečení a probíhá buď bezhotovostně připsáním na bankovní účet, nebo v hotovosti prostřednictvím České pošty. Výplatní termíny důchodů připadají na sudé dny od 2. do 24. dne v měsíci. 

Vybrali jsme pro vás

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky