Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Důchody 2022: Penzisté si polepší, někteří získají víc peněz, než vydělávali

Někteří si polepší o stovky korun.
Někteří si polepší o stovky korun.
Zdroj: Profimedia
Někteří si polepší o stovky korun.

Příští rok bude pro všechny penzisty opět výhodnější. Díky valorizaci se totiž jejich důchody zase o nějaký ten peníz navíc zvýší. Příjemná změna čeká i na ty, kteří se v roce 2022 do důchodu odeberou. Zvláště pak, měli-li nižší příjmy. Výše jejich starobního důchodu může být totiž vyšší než mzda či plat, které během odpracovaných let pobírali. 

V důsledku valorizace si všichni penzisté v roce 2022 opět finančně polepší. Stane se tak díky tomu, že pevně stanovená část důchodu, která je pro všechny stejná, vzroste ze současných 3 550 na částku 3 900. Celkově se tedy zvedne o 350 korun. Jak informoval web iDNES, zvýší se i procentní výměra, a to o 300 korun a dalších 1,3 % z aktuálně pobírané procentní výměry. Tento aspekt důchodu je již ovšem individuální a u každého penzisty se jeho hodnota liší. 

Plus pro lidi s nízkými příjmy

Kdo si však v příštím roce opravdu polepší, a to klidně i o několik stovek korun, jsou lidé s nízkými příjmy, kteří se v roce 2022 do důchodu odeberou. Ti mají totiž vysoký náhradový poměr zatímco lidé s vyššími příjmy jej mají nižší. V praxi to potom znamená, že například u člověka, který během odpracovaných let popíral měsíčně čistou mzdu ve výši 12 298 korun, si polepší s pobíráním starobního důchodu o více než tisíc korun. Podle výpočtu na webu finance.cz bude starobní důchod takového člověka činit 13 350 korun. Naopak ten, kdo vydělával například 17 120 korun měsíčně čistého, se v důchodu dostane na částku 15 963 korun. Výpočty byly provedeny s ohledem na získanou dobu pojištění v rozsahu 45 let. 

Další peníze navíc

A někteří z penzistů se dočkají ještě dalších peněz navíc. Ti, jež si ke starobnímu důchodu přivydělávají například závislost činností anebo mají příjmy z nájmu, si polepší o další 3 tisíce korun. Stane se tak díky tomu, že se v roce 2022 zvýší roční sleva na poplatníka ze současných 27 840 korun na 30 840 korun. Příští rok zkrátka vypadá pro penzisty velmi příznivě. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU