Kamera recidivistu sledovala až do roku 2008. Tehdy mu bylo sedmatřicet let a stále se pohyboval na hraně zákona. Celý příběh nezkrotného muže zasadila dokumentaristka na pozadí významných politických změn ve střední Evropě. Od socialismu přes sametovou revoluci až k amnestii Václava Havla.

Třeštíkovou vykradl

Pobyt ve věznici Reného velmi poznamenal. Například na jeho těle nezůstalo místo, které by nebylo bez tetování. Do vězení se vracel opakovaně především kvůli krádežím. Jeho neuvěřitelné zážitky mu nabídly plno inspirace, kterou využil a napsal tak dva romány. Psychologové u něj zjistili nadprůměrnou inteligenci. Není se tak čemu divit, že utéct z vězení pro něj nebyl až takový problém. Udělal to několikrát, jednou při svém útěku zamířil dokonce k samotné Třeštíkové, její byt vykradl.

Příběh na pokračování

Časosběrné dokumenty slavné režisérky mají zpravidla vždy jen jeden díl. Život a příběh Reného byl ovšem až tak zajímavý, že se dočkal pokračování. V prvním dokumentu z roku 2008 diváci sledovali Reného od jeho sedmnácti do sedmatřiceti let. V pokračování snímku byl v hledáčku režisérky dalších třináct let. Dohromady tedy trávil s kamerou za zády neuvěřitelných třicet tři roků. Filmové pokračování neslo podtitul: René – vězeň svobody. „Název se dá vykládat různými způsoby. Je to taková metafora toho, že ani na svobodě René není úplně svobodný a že pořád řeší ten svůj vztah ke svobodnému životu a smysl života na svobodě,“ upřesnila Třeštíková. Samotný trestanec svůj postoj k okolnímu světu vyjádřil v jednom ze svých mnoha tetování - Fuck of people, které má na krku.

Idol žen

Kdo by si myslel, že díky pobytu ve vězení byl recidivista ochuzen o kouzlo žen, ten je na velkém omylu. René měl nespočet fanynek, jedna byla dokonce velmi neodbytná. Mladá blondýnka se do Reného platonicky zamilovala, trestance často navštěvovala ve vězení a posílala mu i dopisy. Opětování své lásky a pozornosti u Reného ovšem nenašla.

Zdroje: ČSFD, ČT24

Související články