Ve svém časosběrném dokumentu zachytila Helena Třeštíková život prostitutky Anny od konce devadesátých let až do současnosti.

"Do Perlovky na kšefty jsem se dostala čirou náhodou. S manželem jsem se rozcházela a zašla jsem si na kafe. Tam jsem se seznámila s jednou paní, daly jsme si panáka, a ona mi řekla, že si chodí přivydělávat. Zeptala se, jestli bych nechtěla zůstat s ní… Tak jsem tam začala chodit," přiblížila hlavní hrdinka snímku, jak se k práci lehké děvy dostala.

Motivací pro Anny prý byla mimo jiné možnost přilepšit na Vánoce vnoučatům. Nakonec se dostala ke spolupráci se společností Rozkoš bez rizika, která pomáhá prostitutkám na ulici a hraje s nimi divadelní hry. "Ona nikdy nic nevzdává. Vždycky se dokáže o sebe postarat, najít si práci. Ví, že je v nejnižší vrstvě společnosti, ale nefňuká. Je to absolutní realistka. Té touhy najít cestu a dostat se z problému si velmi cením," prozradila dokumentaristka iDnesu. Příběh ale nakonec neměl šťastný konec.

Byla vždy dobře naladěná

Dokument Heleny Třeštíkové Anny měl světovou premiéru na podzim 2020 na jednom z největších a nejprestižnějších festivalů dokumentárních filmů IDFA v Amsterdamu.

Film následně získal Speciální cenu poroty na filmovém festivalu v Sofii a na festivalu dokumentů v Mnichově dokonce vyhrál hlavní cenu.

"Byla pro dokument zajímavá bytost. Byla vždycky dobře naladěná, optimistická, otevřená, o všem mluvila bez zábran. I o tom, že ve čtyřiceti šesti letech začala šlapat, aby si přivydělala na dárky pro vnoučata. Vůbec nic nezakrývala, smála se svým zážitkům a v přijatelné míře o nich referovala," zavzpomínala Třeštíková pro výše zmíněný s tím, že se Anny už bohužel finálního střihu nedožila.

"Její smrt mě zasáhla. Byly jsme v častém telefonickém kontaktu a měla problémy s plícemi, což byl následek nadměrného kouření. Na poslední telefonát si pamatuji velmi živě," prozradila režisérka. Tehdy jí prý Anny říkala, že vše vypadá dobře a jakmile ji pustí z nemocnice, tak půjdou spolu na kávu. "Z Rozkoše bez rizika jsem se dozvěděla, že zemřela. Bylo to ex post, takže ani nevím, jestli měla nějaký pohřeb," dodala smutně Třeštíková. Na reprízu úspěšného dokumentu se můžete podívat 12. března na ČT2 od 20:00.

Dokumenty Třeštíkové ukazují drsnou realitu