Jeho postelí prošly stovky žen. Ani on sám dodnes neví, kolik má dětí. O své vášni se nebojí otevřeně mluvit. Kvůli ženám přišel o peníze i majetek.

Bohémský život

Už od dětství ho to táhlo k uměleckému životu. Vystudoval grafickou školu, pracoval jako produkční v tiskárnách, poté začal i kreslit. S fotografováním začal v okamžiku, kdy dostal svůj první fotoaparát Kodak Beau Brownie.

Jeho fotografie poznáte jednoduše. Většinou jsou na nich nahé ženy. Nejraději fotil ty, které měly kypré tvary. Řada z modelek byla i jeho milenkami. Nejznámější fotografie Saudka vznikly v bytě, ve kterém dlouho žil. Byla to jedna přízemní místnost, kterou využíval jako ateliér. Právě oprýskané zdi s oknem vedoucím u dvora byly na několika slavných fotografií.

Dvojče Jana Saudka byl respektovaný kreslíř Karel Saudek. Jeho dílo Murile a andělé bylo vyhlášeno nejlepším českým komiksem. Proslavil se i jako filmový výtvarník. Podílel se například na známých komediích Kdo chce zabít Jessii? a Čtyři vraždy stačí, drahoušku.

Ženy miluje

Kvůli své náruživosti trpěl i několika pohlavními chorobami. „Kapavku jsem neměl už padesát let,“ řekl v rozhovoru pro pořad Showtime. „Ono to ale přijde. Až zestárnu, tak se určitě něco objeví,“ dodal.

„Nemůžu se dopočítat svých dětí. Řekl bych, že jich mám tak patnáct nebo šestnáct. A někteří už jsou v penzi. Někteří umírají. Ale mám pravnuka, který je o třináct let starší než moje poslední dítě,“ přiznal v roce 2020 v talkshow 7 pádů Honzy Dědka.

Osudová žena

Jednou z jeho osudových partnerek byla Sára Saudková. Žili spolu deset let. Jejich rozchod byl extrémně bouřlivý. Fotograf dokonce tvrdí, že ho půvabná Sára postupně připravila o jeho majetek. „Už půl roku po tom, co jsem postavil první dům, ho nechala napsat na sebe a já už jsem to nezkontroloval,“ prozradil jeden z mnoha příkladů.

Sára ho také mimo jiné měla připravit o negativy vzácných fotografií, kvůli tomu přišel o miliony korun. Podle Saudka měla opravdu vypečené praktiky. K podpisu mu měla dát řadu důležitých dokumentů v době, kdy měl po večírku. V té chvíli podepsal i to, že ji zmocňuje k užívání jeho děl.

Turbulentní vztah se Sárou Saudkovou byl námětem filmu Fotograf. Samotná Sára snímek veřejně kritizovala. Jednu dobu zvažovala i žalobu. Expartneři se spolu soudili v roce 2012 kvůli odcizeným negativům. Jan Saudek tento spor vyhrál. Po právní stránce mu tak negativy znovu patří. Pomyslnou tečkou je fakt, že Sára navázala vztah se synem expartnera Samuelem. Má s ním dokonce několik dětí.

Nenapravitelný záletník

Život Saudka je plný kontroverzí. Měl údajně navázat intimní vztah se svou dcerou Karolínou. „Čekali jsme spolu dokonce dítě! Dcera šla na potrat. Přítel lékař mi přitom řekl, že dítě by bylo úplně v pořádku. Já jsem Karolínu velice miloval,“ přiznal pro Extra.

Zatím poslední svatbu měl Saudek v roce 2014. Sňatek s Pavlou Hodkovou byl pro něj číslem čtyři. Pavla má pro svého manžela evidentně pochopení. Ani ve svých devětaosmdesáti letech není věrný. „Chodí za mnou teď v poslední době dvě nevěstky a jedna, se kterou už jsem asi 50 let, je už sedmdesátiletá, ale myslím, že ženský nestárnou,“ pochlubil se v rozhovoru pro Blesk.

„Jediné, co mě drží naživu, je, že platím alimenty. Asi pět nebo šest různých alimentů. To je výživné, víte, a to mě drží při životě, protože kdybych to neplatil, tak mě zavřou,“ přiznal smířlivě.

Související články