Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Díky Troškově legendární trilogii se stali slavnými. Jak se s tím poprali?

Jak dnes vypadají a co dělají hlavní představitelé trilogie Slunce, seno...
Jak dnes vypadají a co dělají hlavní představitelé trilogie Slunce, seno...
Zdroj: Profimedia.cz
Jak dnes vypadají a co dělají hlavní představitelé trilogie Slunce, seno...

Nejslavnější triologie režiséra Zdeňka Trošky si získala srdce mnoha diváků a většina filmových hlášek zlidověla. Zůstali hlavní protagonisté před kamerou nebo se stáhli do ústraní?

Zdeněk Troška

Režisér snímku sbíral herce a komparzisty, kde se dalo. Natáčení probíhalo v jeho rodné vsi, a tak se ho zúčastnilo mnoho jeho příbuzných a sousedů z Hoštic. Risk, který se vyplatil. Spontánnost místních dodává všem třem dílům šťávu a zdárně sekunduje výkonům profesionálních herců.

Zdeněk Troška středoškolská studia absolvoval na Lycée Carnot ve francouzském Dijonu a poté vystudoval filmovou a televizní režii na pražské Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění. Mimo slavnou triologii natočil i spoustu pohádek a komedií.

Helena Růžičková (13. června 1936 – 4. ledna 2004)

Helena Růžičková byla nejen herečka, ale také kartářka. Původně ovšem vystudovaná zubní laborantka. Od dětství se pohybovala kolem divadla, např. v dětském baletu Národního divadla. Přes choreografku a jevištní techničku se nakonec dostala k divadelnímu herectví.

Veronika Kánská

V šestnácti letech si ji Zdeněk Troška vybral pro film Bota jménem Melichar. Osvědčila se a pro roli Blaženy tak byla jasnou volbou. Dnes žije se svou rodinou v malé obci nedaleko Chlumce nad Cidlinou. Má dvě děti, Adama a Annu.

Broněk Černý

V roce 1983 se šel jen podívat na konkurz herců pro připravovaný film. K překvapení všech byl vybrán do hlavní role filmu, kde ztvárnil roli Venci Konopníka. Nyní pracuje jako řidič kamionu. Se svou manželkou Romanou má dvě děti, Terezu a Ondřeje. Žije v jihočeských Strakonicích.

Pavel Kikinčuk

Pavel Kikinčuk dal o sobě vědět rolí Šimona Pláničky. Málokdo věřil, že by se nesmělé ucho mohlo prosadit před kamerou. Starostu Karla Stehlíka si zahrál v Babovřescích a v Okresním přeboru nepoučitelného pokladníka Ludvu.

Kánská s Kikinčukem ve Slunce, seno, jahody. Kánská s Kikinčukem ve Slunce, seno, jahody. Zdroj: Profimedia

Jaroslava Kretschmerová

Dlouholetá členka divadla Studio Ypsilon pochází z umělecké rodiny, její babička působila v Národním divadle, matka byla operní pěvkyně a otec byl členem Hudebního divadla v Karlíně. Divadlo je jí mnohem bližší než filmová tvorba a není tak moc na očích.

Jiří Lábus

Jiří Lábus patří dodnes mezi neznámější české herce. Začínal v libereckém Ypsilonu, ale dokázal se mezi konkurencí prokousat až na samotný vrchol. Jeho vystoupení s Oldřichem Kaiserem jsou legendární. Svůj čas dělí poctivě mezi divadlo a film. Hraní je pro něj největší láskou, neoženil se ani nezaložil rodinu.

Pavel Vondruška (15. listopadu 1925– 5. února 2011)

Renesanční člověk, český herec, dirigent a člen Divadla Járy Cimrmana sehrál desítky nezapomenutelných rolí. Jednou komedie, podruhé dramata. Byl znám svým nadstandardním jazykovým umem - domluvil se francouzsky, italsky, španělsky, anglicky, rusky, německy, srbochorvatsky, latinsky a pomocí esperanta. Zemřel na následky nehody ze Stavovského divadla.

Marie Pilátová (14. května 1921 – 20. ledna 2015)

Role zvědavé Konopnice starousedlici Pilátové sedla. V Hošticích žila celý život a do všech tří dílů vnesla zvláštní kouzlo. I když byla do posledních dnů vitální a lačná po drbech, zemřela nečekaně na krátké nachlazení.

Jiřina Jirásková (17. února 1931 – 7. ledna 2013)

Jiřinu Jiráskovou netřeba představovat. Po absolvování konzervatoře hrála nejprve rok v Hradci Králové. V roce 1951 se stala členkou pražského Divadla na Vinohradech a múzou režiséra Zdeňka Podskalského. Měla nenapodobitelný herecký talent a uplatnila se v komediích i dramatech.

Petra Pyšová

V době natáčení bylo Miluně alias Petře Pyšové pouhých 15 let. Vystudovala žurnalistiku na Fakultě sociálních věd UK a stala se redaktorkou, zpravodajkou a moderátorkou zpráv a publicistických pořadů ČST a ČT. Po mateřských povinnostech se vrátila na obrazovku a uváděla politický diskusní pořad Nedělní partie. Od roku 2000 využívá zkušenosti z mediální sféry ve vysokých manažerských funkcích finančního a energetického sektoru.

Petra Pyšová byla v době natáčení patnáctiletá. Petra Pyšová byla v době natáčení patnáctiletá. Zdroj: Profimedia

Jiřina Jelenská (21. prosince 1942 – 27. března 2007)

Vlastním jménem Jiřina Vašků, byla česká herečka a manželka herce Václava Duška. Ztvárnila několik desítek vedlejších rolí, ta ve slavné triologii patřila mezi ty povedenější.

Václav Troška (1931 - 14. 2. 2011) a Růžena Trošková

Zdeněk Troška zapojil do natáčení i své rodiče. Otec si zahrál starého Konopníka. Ve skutečnosti mu vitalita scházela a kvůli cukrovce přišel o nohu. Jeho život ukončila náhle obyčejná chřipka. Maminka Růžena Trošková si zahrála příbuznou, která dorazí na svatbu Blaženy.

Kateřina Lojdová

Bývalá česká herečka, politička a moderátorka byla v 90. letech poslankyně České národní rady a Poslanecké sněmovny za ODA. V současnosti je ženou v domácnosti, je vdaná za rozhlasového magnáta Michela Fleischmanna, se kterým má dvojčata Maxe a Kláru. 

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky


ZAVŘÍT REKLAMU