Zahráli si zde slavní herci, avšak do rolí malých kluků obsadili docela neznámé tváře. V seriálu z roku 1994, který se ale odehrává ve 30. letech 20. století, šlo pro děti o absolutní hereckou premiéru. Až tedy na Adama Nováka, který si už před Bylo nás pět zahrál v česko-německé verzi Správná šestka. Mihnul se dokonce i v Arabele, Zdivočelé zemi nebo Takové normální rodince.

Adam Novák hrál postavu malého chlapce jménem Petr Bajza. V tu dobu herec navštěvoval už osmou třídu základní školy, nicméně v seriálu hrál druháka. Kvůli natáčení zameškal ve škole hodně výuky a z toho důvodu musel jeden rok školní docházky opakovat.

Petr Bajza a jeho fanynky

Ačkoliv měl hereckou kariéru dobře rozjetou, rozhodl se vydat jinou cestou. Navzdory stoupající slávě se dal na profesi výtvarníka a scénografa, a to údajně z důvodu větší svobody a kontroly nad vlastním profesním životem.

Deník Aha! ho vyzpovídal v jednom z rozhovorů. Na natáčení vzpomíná takto: „Jako na malou rekreaci, takovou školu v přírodě nebo letní tábor. Měl jsem tam svoje vrstevníky, byli jsme ubytování v penzionu a každý den měli program. Rozhodně jsem to nebral jako nějakou povinnost.“

Přišla otázka i na to, jestli měl nějaké fanynky. „Fanynky byly, ale jak jsem vypadal mladší a hrál dítě, tak mě kontaktovaly většinou desetileté holčičky a o ty jsem teda zrovna moc nestál. (smích) Když to začali vysílat, bylo mi už patnáct. No a holky, který jsem chtěl já, ty právě o mě moc zájem neměly.“

Ordinace v růžové zahradě

V seriálu si zahrála i jeho sestra Sandra Nováková. Ztvárnila Evičku z cukrárny, po které pokukovali všichni kluci. Herectví se narozdíl od bratra Adama věnuje dodnes. Nejvíce známá je asi v roli Gábiny ze seriálu Ordinace v růžové zahradě a nebo Modrého kódu. Oba seriály jsou z nemocničního prostředí, které je u českých diváků všeobecně oblíbené.

Ten, kdo stál před kamerou úplně poprvé byl Štěpán Benyovszký. Zahrál si Antonína Bejvala a u řemesla tak trochu vlastně i zůstal. Ačkoliv není hercem, i když se objevil ve filmu Všechno bude z roku 2018, v tomto prostředí se i tak pohybuje. Dnes je z něj divadelní režisér a dramaturg. Aktuálně působí v tanečním souboru Dekkadancers, předtím v pražském Kabaretu Caligula.

Jan Brynych byl další, kdo v té době před kamerou ještě nikdy nestál. V seriálu Bylo nás pět ztvárnil Edu Kemlinka a pak se objevil už jen v menší roli v seriálu Draculův švagr z roku 1996, kde hrál poslíčka. Herectví pověsil na hřebík a dal se na studia na České zemědělské univerzitě v Praze.

Trik s cigárem v puse

Tlouštíka Otakárka si zahrál Jakub Hladík, který se po vzoru většiny svých souputníků herectví dál nevěnoval. Ačkoliv se v roce 1997 objevil v pohádce Lotrando a Zubejda, kterou také režíroval Karel Smyczek, dnes se živí jako mechanik.

Zajímavostí je, že původně neměl být Otakárek vůbec tlouštík. Režisér Smyczek ale viděl naprostou souhru se zakulacenou seriálovou maminkou, kterou hrála Naďa Konvalinková, že to tak ponechal. Každý seriál totiž musí údajně mít svého tlouštíka.

I Jaroslav Pauer, v seriálu Čeněk Jirsák, se ze světa herectví vytratil. Je režisér a scenárista.

Jan Müller, který si zahrál Pepka Zilvara, se pro svou roli skoro narodil. Smyczek prý sháněl dětského herce, který by kouřil, na což se údajně Müller perfektně hodil. Co víc, kvůli roli se dokonce naučil schovávat cigaretu do pusy. I on se objevil v Lotrandovi a Zubejdě a později v seriálu Einstein - Případy nesnesitelného génia z roku 2020. 

Zdroje: blesk.cz, expres.cz, eurozpravy.cz, ahaonline.cz

Související články