Láska nebeská: Proč z vánočního hitu vypadly čtyři příběhy a vody bylo po kolena

Láska nebeská
Prohlédněte si všechny fotografie (6)

Romantická komedie Láska nebeská patří k tradičním lákadlům vánočního televizního programu, které nelze vynechat, přestože jste je viděli už desetkrát. Sami herci dodnes vzpomínají, jak se před 15 lety natáčelo. A díky tomu se neustále vynořují dosud neznámé perličky, které o tomto filmu málokdo ví.

1. Film původně neměl být vánoční

Scénárista a režisér Richard Curtis původně vůbec nehodlal zasadit Lásku nebeskou do vánočního období. Měla to být jen obecná směska různých příběhů a podob lásky, které se vzájemně prolínají. A přestože se nakonec ke snímku přidala vánoční atmosféra, Curtis vůbec netušil, že natočil trhák, bez kterého si v budoucnu mnozí diváci nebudou umět Vánoce ani představit.

2. Čtyři příběhy z filmu vypadly

Scénář ve své originální podobě počítal se čtrnácti příběhy, do finální verze filmu se jich ale dostalo z časových důvodů jen deset. Vypadl například africký pár a lesbická ředitelka, která se stará o svou nemocnou partnerku.

3. V rybníku bylo vody po kolena

Pamatujete si na scénu, ve které se Jamie (Colin Firth) sblíží s Aurelií (Lúcia Moniz) skokem do rybníka? Před kamerou plavání jen předstírali. V rybníku totiž bylo žalostně málo vody a oba se ve skutečnosti plazili po kolenou. Colin Firth byl přitom navíc natolik pobodán komáry, že mu předloktí oteklo do velikosti avokáda.

4. Spodní prádlo pro Aurelii se vybíralo hodinu

Producenti dlouho přemítali, jaká barva spodního prádla by se pro postavu Aurelie hodila. Zvažovali asi dvacet souprav, než se rozhodli pro velmi bledou modř.

5. Claudii Shiffer režisér nechtěl

Richard Curtis dlouho hledal herečku, která by se podobala modelce Claudii Shiffer. Nakonec žádnou nenašel, a tak mu nezbylo nic jiného, než kontaktovat Claudii opravdovou. Není divu, že se mu do toho moc nechtělo, modelčin honorář za minutový výstup údajně činil 200 tisíc liber...

6. Kris Marshall honorář vrátil

Na druhé straně produkce ušetřila za den natáčení s Krisem Marshallem, jenž byl ve filmu sveden třemi atraktivními Američankami. Natáčení této scény si prý užíval natolik, že ho nemohl považovat za práci, a tak svůj honorář za příslušný den nepřijal.

7. Hlas Joanny byl příliš dokonalý

Tvůrci filmu byli zaskočeni profesionálním zpěvem herečky Olivie Olson, která coby mladá dívka Joanna zpívala na školní besídce hitovku All I Want for Christmas. Nahrávku museli přetočit a editovat, aby zněla více dětsky.

8. Bručoun Hugh Grant nechtěl tancovat

Scéna, ve které Hugh Grant coby ministerský předseda předvádí taneční pohyby v domnění, že ho nikdo nevidí, se točila jako jedna z posledních. Herec se ji neustále snažil odkládat a nejradši by ji z filmu zcela vystřihnul.

9. Rowan Atkinson měl být anděl

Postava Rowana Atkinsona měla být původně jakýmsi vánočním andělem, který se zdlouhavým balením šperku pro Harryho milenku snaží nevěrníka odradit od jeho koupě. Nakonec ale režisér od tohoto pojetí upustil, nadpřirozené bytosti by podle něj snímek jen zkomplikovaly.

Rowan Atkinson měl být původně andělem

10. Scény na letišti byly pořízené skrytou kamerou

Na začátku a konci filmu nás dojímají scény lidí vítajících se na letišti. Nešlo o žádné strojené výkony herců, objetí byla točena skrytou kamerou a šlo o nefalšované emoce skutečných cestujících.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky