Staňte se předplatitelem našich časopisů
mojepredplatne.cz

Dědictví: Prezidentovi se nelíbilo, budoucí první dáma musela přibrat deset kilo

Trochu kontroverzní film popisuje divoká léta po pádu železné opony
Trochu kontroverzní film popisuje divoká léta po pádu železné opony
Zdroj: Profimedia.cz

Štěstí je krásná věc, to ví snad každý. A když se k tom přidá ještě pohádkové dědictví, tak ho pak vítáte slovy "Kurvahošigutntág" a zapíjíte své štěstí slivovicí. Jako to udělal Bohuš v legendárním filmu režisérky Věry Chytilové z roku 1992.

Trochu kontroverzní film popisuje divoká léta po pádu železné opony. Někdo filmu nepřišel na chuť kvůli buranské povaze hlavního hrdiny, kterého ztvárnil Bolek Polívka, ukázce vesnické mentality nebo specifickému humoru. Všeobecně je ale tento snímek brán jako perla české kinematografie a na Československé databázi je 138. nejoblíbenějším filmem.

Spolupráce herce a režisérky a ukradené auto

Scénář vznikal taky trochu specificky. Společně ho tvořili Bolek Polívka s režisérkou Věrou Chytilovou tak, že první měsíc Bolek Polívka diktoval režisérce, co má napsat. Ta ho potom rozpracovala podrobněji. Prvotní impuls k natočení také přišel od Polívky. Dokonce se dostal i do filmu, a na scéně se podílel slavný Karel Gott, kterému bohužel v den natáčení ukradli auto. 

Spolupráce Chytilové a Polívky ale nebyla vůbec jednoduchá. Režisérka za hercem v počátku natáčení jezdila do Olšan, kde ho našla většinou v hospodě. Když mu jednou udělala přede všemi scénu, byl herec rudý jako rak a ani jeho srandičky trapnou situaci nezlehčily.

Havel se bál společenského dopadu

Nakonec se ale natočil ojedinělý snímek, který si získal takovou diváckou oblibu, že se představitelka prostitutky Irenky Šárka Vojtková musela odstěhovat do Itálie. Lidé si její roli spojili s osobním životem a na ulici na ni neslušně pokřikovali. Ani Dagmar Havlová, tehdy Veškrnová, to neměla jednoduché. Do své role výčepní musela přibrat deset kilo, které horko těžko sundávala dolů. Natáčení si ale užívala a dokonce se s filmovou Irenou spřátelila. Jediný, kdo snímek odsoudil, byl budoucí prezident Václav Klaus. Ten se údajně s režisérkou na premiéře pohádal a snímek označil za společensky nebezpečný.

Další články

čtenářů si právě čte tento článek


Akční letáky